ŚwiatPolska zgodziła się na rozmowy UE-Rosja na temat energii

Polska zgodziła się na rozmowy UE‑Rosja na temat energii

Polska zgodziła się na podjęcie przez Unię
Europejską rozmów z Rosją w sprawie współpracy energetycznej, co
jest pierwszą oznaką możliwego rozluźnienia sprzeciwu wobec
unijnego dialogu z Moskwą - poinformowali dyplomaci w
Brukseli.

06.12.2006 | aktual.: 06.12.2006 16:49

Chodzi o spotkanie planowane na piątek 8 grudnia w Moskwie, poświęcone problematyce energetycznej w ramach tzw. Stałej Rady Partnerstwa UE-Rosja.

Ostatnie spotkanie w tej formie - zaplanowane na 21 listopada - nie odbyło się, gdyż Polska sprzeciwiła się przyjęciu tzw. rozszerzonej agendy spotkania. Sprawa związana była z polskim wetem wobec rozpoczęcia rozmów na temat nowego porozumienia UE z Rosją. Polska zażądała wpisania do agendy spotkania, iż ratyfikowanie przez Rosję Europejskiej Karty Energetycznej i podpisanie protokołu tranzytowego jest dla UE sprawą kluczową.

Według dyplomatów, choć Polska utrzymuje weto wobec podjęcia negocjacji w sprawie nowej umowy partnerskiej UE z Rosją, to godząc się na poświęcone problematyce energetycznej spotkanie "wysyła pozytywny sygnał". "Jest to oznaką odwilży w polskim stanowisku" - powiedział jeden z unijnych dyplomatów. Jednak zdaniem innego, "nie musi to mieć jakiegokolwiek związku z czymś większym".

Zakaz handlu jest problemem bieżącym, palącym - a energia jest kwestią rozłożoną na lata - tłumaczył dyplomata.

Władze Polski potwierdzają konsekwentnie, że zniesienie weta w sprawie rozmów UE-Rosja uzależnione jest od zniesienia rosyjskiego embarga na polskie produkty żywnościowe. Dyplomaci w Brukseli nie oczekują przełomu w tej sprawie w tym roku.

Polska, jak tłumaczyli dyplomaci, zgodziła się na spotkanie Stałej Rady Partnerstwa UE-Rosja w piątek, włączając do agendy deklarację, w której podkreśla się przywiązanie do Karty Energetycznej i respektowania jej postanowień.

Ze strony rosyjskiej w spotkaniu w piątek weźmie udział minister przemysłu i energetyki Wiktor Christienko. UE będzie reprezentowana przez komisarza do spraw energii Andrisa Piebalgsa oraz Austrię, Finlandię i Niemcy - czyli kraje, sprawujące rotacyjne półroczne przewodnictwo UE w poprzedniej, obecnej i następnej kadencji (tzw. unijna trojka).

Inga Czerny, Michał Kot

Źródło artykułu:PAP
polskarosjaenergia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)