Polska zabiega o "ekonomiczną dywidendę" w Iraku?
Według środowego wydania dziennika "Financial Times", Polska zabiega w Waszyngtonie o to, by polskie firmy uzyskały kontrakty na odbudowę Iraku po obaleniu Saddama Husajna.
05.03.2003 | aktual.: 05.03.2003 14:44
"Polska - jeden z najwierniejszych sojuszników USA w konfrontacji z Irakiem - metodami dyplomatycznymi zabiega o uzyskanie w Waszyngtonie zapewnień, że zostanie uwzględniona w powojennej dywidendzie ekonomicznej" - napisał w środę "Financial Times", powołując się na źródła zbliżone do polskiego rządu.
"Podczas wizyty w lutym w Waszyngtonie premier Leszek Miller przekonywał Amerykanów, że polskie firmy, które od dawna są obecne na Środkowym Wschodzie, powinny uczestniczyć w powojennej odbudowie Iraku" - dodaje gazeta.
"Chcemy, by nasze firmy wzięły udział (w odbudowie Iraku). Mają doświadczenie i będzie im łatwiej poruszać się w tamtejszym otoczeniu niż innym firmom" - cytuje FT swoje źródło.
Polska, według dziennika, zabiega m.in. o odzyskanie ok. 700 mln dol. długów, które Irak jest jej winien. Zależy jej także na zdobyciu nowych rynków zbytu na zboże i mięso.
"Dyskusje z Amerykanami odbywają się na wszystkich szczeblach" - powiedziało gazecie anonimowe źródło.
Polska reprezentowała interesy USA w Bagdadzie od 1991 roku. W regionie Zatoki Perskiej znajduje się obecnie polski okręt wsparcia logistycznego i żołnierze sił specjalnych GROM, uczestniczący w operacji antyterrorystycznej. "Financial Times" pisze, że jeszcze w czasach komunistycznych Polska zmontowała na Bliskim i Środkowym Wschodzie siatkę wywiadowczą.
"Stanowisko Polski w konflikcie Waszyngtonu z Irakiem ma polityczną cenę. Niektórzy dyplomaci UE oskarżyli Polskę o to, że jest amerykańskim koniem trojańskim wykorzystywanym w geopolitycznych interesach USA. Prezydent Francji Jacques Chirac zarzucił Polsce i innym krajom kandydującym do UE, że są politycznie niedojrzałe" - zauważa pismo. (iza)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Wojenne chmury nad Irakiem. "Wejdą ,czy nie wejdą?" Zabiegi dyplomatyczne-gra pozorów,czy też ostatnia szansa na zachowanie pokoju? Zwycięzcy i przegrani ewentualnych zmagań wojennych?
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.