Polska wieś to kobiety - aktywne, świadome, zaangażowane. Ambasadorki polskiej wsi zrzeszone w Kołach Gospodyń wiejskich mogą otrzymać wsparcie finansowe
Większość z nas słysząc o Kołach Gospodyń Wiejskich ma w głowie obraz starszych pań w kolorowych chustach na głowie, które śpiewając ludowe pieśni zajmują się robótkami ręcznymi. Jednak dziś to wyobrażenie powinno się zmienić – współczesne KGW, a jest ich kilkanaście tysięcy w Polsce, to nowoczesne kobiety, które aktywizują życie na wsi i promują polską kuchnię. Specjalnie z myślą o nich Carrefour stworzył konkurs grantowy "Smakujemy Lokalnie", w którym KGW mogą wygrać po 10 tysięcy złotych.
04.10.2022 11:59
Koła Gospodyń Wiejskich to nieodłączny element polskiej wsi. Ciężko dokładnie stwierdzić, jaka była geneza powstania tego ruchu. Jedno jest pewne – od zawsze KGW dbały o kultywowanie polskiej tradycji. To za sprawą naszych babek i prababek dysponujemy dziś wiedzą na temat starodawnych zwyczajów ludowych czy znamy przepisy polskiej kuchni. Często niepiśmienne, kobiety przekazywały te informacje ustnie z pokolenie na pokolenie. Z resztą kulinaria czy kultura to nie jedyne tematy poruszane w tych opowieściach. Dużo w nich było również popularyzacji oświaty na wsi, pogadanek na temat zdrowia, higieny czy wychowywania dzieci.
Dziś w Polsce funkcjonuje kilkanaście tysięcy Kół, które łączą różne pokolenia kobiet. Tworzą je zarówno seniorki, które poszukują aktywizacji na emeryturze, jak również młode mamy, studentki, kobiety na co dzień bardzo aktywne zawodowo. To co je łączy to ogromna energia i chęć do działania, również na rzecz lokalnych społeczności i promocji kuchni regionu. Wystarczy wejść na stronę wybranego Koła lub na ich profil w mediach społecznościowych, żeby zobaczyć, jak wiele organizują wydarzeń, warsztatów, startują w konkursach czy wytwarzają swoje własne produkty i sprzedają je na kiermaszach.
"Smakujemy lokalnie" – program dla KGW
Z myślą o aktywnych, przedsiębiorczych kobietach z obszarów wiejskich powstał program "Smakujemy lokalnie". Jego celem jest promocja polskiej tradycji kulinarnej kultywowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich. Do programu, organizowanego przez Carrefour Polska, w roli ambasadorek dołączyły 3 wyjątkowo aktywne koła: Koło Gospodyń Wiejskich "Fajne Babki" z województwa kujawsko-pomorskiego, KGW Borowe z województwa śląskiego oraz KGW Dębnowolanki z województwa mazowieckiego.
W ramach programu Carrefour nie tylko promuje KGW i ich działalność, ale również wspiera je finansowo. Do wygrania jest 10 grantów (każdy w wysokości 10 000 zł) na realizację działań promujących polską żywność i aktywizację kobiet mieszkających na wsi.
O grant mogą ubiegać się Koła lub Związki Kół Gospodyń Wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru KGW. Wystarczy do 17 października złożyć wniosek zawierający przepis na potrawę promującą kuchnię regionu z wykorzystaniem wybranego produktu marki własnej Carrefour Polska, wraz ze zdjęciami oraz historią dania.
Komisja konkursowa, na czele z ekspertem kulinarnym i znawcą kuchni regionalnej Łukaszem Konikiem wybierze 10 zwycięskich Kół, które otrzymają granty w wysokości 10 tysięcy złotych każda.
Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie smakujemylokalnie.pl
Promocja polskiej kuchni regionalnej
Ponadto w ramach programu "Smakujemy lokalnie" Koła Gospodyń Wiejskich mogą bezpłatnie promować i sprzedawać swoje wyroby w sklepach sieci Carrefour.
W ramach kampanii konsumenckiej marka będzie popularyzować produkty i dania tradycyjnej kuchni polskiej bazujące na lokalnej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.
Więcej informacji: smakujemylokalnie.pl