ŚwiatPolska stosunkowo tania do prowadzenia biznesu

Polska stosunkowo tania do prowadzenia biznesu

Japonia jest najdroższym krajem świata z punktu widzenia kosztów uruchomienia tam działalności gospodarczej i prowadzenia biznesu - wynika z badań porównawczych brytyjskiego ośrodka Economist Intelligence Unit (EIU). Ośrodek wchodzi w skład grupy wydawniczej tygodnika The Economist.

12.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Polska i Czechy są krajami o stosunkowo niskich kosztach, choć nieco wyższych niż na Węgrzech. Na liście 31 krajów, do których już teraz chętnie napływa lub będzie napływał w przyszłości kapitał zagraniczny, Polska znalazła się na miejscu 24., tuż po Czechach (miejsce 23), ale powyżej Węgier, co oznacza, że jest od nich droższa.

Węgry, obok Indonezji, zostały uznane za kraj najtańszy i uplasowały się na ostatnim miejscu - 31.

W grupie przeanalizowanych przez nas 31 krajów Polska wypadła korzystnie, jeśli chodzi o koszty siły roboczej, jej dostępność, choć pewnym problemem jest niedostateczna znajomość języków zachodnioeuropejskich w kadrze menedżerskiej. Polska wypada gorzej jeśli chodzi o infrastrukturę telekomunikacji - powiedział William Ridgers, jeden z autorów opracowania.

Wskazał przy tym na niski przelicznik linii telefonicznych na głowę ludności, wysokie koszty połączeń lokalnych (drugie najwyższe) i międzynarodowych (czwarte najwyższe). Wysokie są także koszty wynajmu biur i pomieszczeń komercyjnych.

W poprzednich badaniach sprzed 4 lat Polska zajęła miejsce 18, ale badania przeprowadzono na grupie 27 państw. Spośród krajów postkomunistycznych zagraniczni inwestorzy muszą liczyć się z najwyższymi kosztami w Rosji, która zajęła miejsce 19.

Przy ustalaniu klasyfikacji przyjęto punktację od 1 do 100 obejmującą osiem kategorii m.in.: koszty robocizny, przeprowadzki i podróży do kraju pochodzenia dla pracowników cudzoziemskich, poziom podatków nałożony na zagraniczne firmy, poziom korupcji, czynsze za powierzchnię biurową i zakłady produkcyjne, koszty telekomunikacji i transportu. (mag)

Posłuchaj: Rozmowy WP

biznesgospodarkajaponia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)