Trwa ładowanie...

Polska rusza na ratunek Unii. Mateusz Morawiecki wysłał Brukseli plan zmian

Premier Mateusz Morawiecki chce zreformować Unię Europejską. Przygotował dokument z propozycjami zmian, które Bruksela powinna wdrożyć. Jest wśród nich m.in. polityka migracyjna i obronna. Zmiany miałyby zostać wpisane do strategii Unii na najbliższe pięć lat. Przywódcy UE mają ją przyjąć w czerwcu.

Polska rusza na ratunek Unii. Mateusz Morawiecki wysłał Brukseli plan zmianŹródło: PAP, fot: Julien Warnard
dya6zgi
dya6zgi

Do dokumentu, zawierającego propozycje polskiego rządu dla Unii Europejskiej, dotarła "Rzeczpospolita". Ma on zawierać kilkadziesiąt propozycji, wśród których są m.in. polityka migracyjna i obronna, ochrona konkurencji na wspólnym rynku i budowa w jego ramach jednolitego rynku cyfrowego, a także powstrzymanie zmian klimatycznych i wzmocnienie demokratycznej legitymizacji Brukseli. Podobne propozycje szef polskiego rządu przedstawił na portalu Politico pod koniec kwietnia.

Polski rząd postuluje, aby "podejście do bezpieczeństwa sieci 5G było skoordynowane w całej UE". Chodzi o to, aby Chiny nie rozgrywały poszczególnych krajów Unii.

Mateusz Morawiecki chciałby też, aby Unia miała bardziej demokratyczny charakter Ma to sprawić "system czerwonej kartki". Chodzi o to, aby ustalona liczba parlamentów narodowych mogła zablokować inicjatywy ustawodawcze Komisji Europejskiej.

Polska chce również wzmocnienia kontroli na granicach zewnętrznych Unii, co byłoby warunkiem utrzymania swobodnego przemieszczania się osób w ramach strefy Schengen.

dya6zgi

"Szerokie poparcie dla pomysłów Polski"

Zdaniem Konrada Szymańskiego, ministra ds. europejskich, pomysły te mają ogromne szanse na przebicie się w Unii.

- Postulaty przedstawione przez Polskę cieszą się szerokim poparciem różnych koalicji państw. Gdy idzie o jednolity rynek, w jego obronie wystąpiło 17 premierów. 13 innych państw podpisało z kolei deklarację warszawską odnoszącą się w szczególności do przyszłości polityki migracyjnej i obronnej. Do grupy przyjaciół polityki spójności należy zaś 15 państw - powiedział "Rzeczpospolitej" Szymański.

Jak podkreślił minister, Warszawa chciałaby zmian europejskich traktatów, ale wie, że na razie nie ma na to szans.

Źródło: "Rzeczpospolita"

dya6zgi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dya6zgi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dya6zgi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj