PolitykaPolska rusza na ratunek Unii. Mateusz Morawiecki wysłał Brukseli plan zmian

Polska rusza na ratunek Unii. Mateusz Morawiecki wysłał Brukseli plan zmian

Premier Mateusz Morawiecki chce zreformować Unię Europejską. Przygotował dokument z propozycjami zmian, które Bruksela powinna wdrożyć. Jest wśród nich m.in. polityka migracyjna i obronna. Zmiany miałyby zostać wpisane do strategii Unii na najbliższe pięć lat. Przywódcy UE mają ją przyjąć w czerwcu.

Polska rusza na ratunek Unii. Mateusz Morawiecki wysłał Brukseli plan zmian
Źródło zdjęć: © PAP | Julien Warnard

Do dokumentu, zawierającego propozycje polskiego rządu dla Unii Europejskiej, dotarła "Rzeczpospolita". Ma on zawierać kilkadziesiąt propozycji, wśród których są m.in. polityka migracyjna i obronna, ochrona konkurencji na wspólnym rynku i budowa w jego ramach jednolitego rynku cyfrowego, a także powstrzymanie zmian klimatycznych i wzmocnienie demokratycznej legitymizacji Brukseli. Podobne propozycje szef polskiego rządu przedstawił na portalu Politico pod koniec kwietnia.

Polski rząd postuluje, aby "podejście do bezpieczeństwa sieci 5G było skoordynowane w całej UE". Chodzi o to, aby Chiny nie rozgrywały poszczególnych krajów Unii.

Mateusz Morawiecki chciałby też, aby Unia miała bardziej demokratyczny charakter Ma to sprawić "system czerwonej kartki". Chodzi o to, aby ustalona liczba parlamentów narodowych mogła zablokować inicjatywy ustawodawcze Komisji Europejskiej.

Polska chce również wzmocnienia kontroli na granicach zewnętrznych Unii, co byłoby warunkiem utrzymania swobodnego przemieszczania się osób w ramach strefy Schengen.

"Szerokie poparcie dla pomysłów Polski"

Zdaniem Konrada Szymańskiego, ministra ds. europejskich, pomysły te mają ogromne szanse na przebicie się w Unii.

- Postulaty przedstawione przez Polskę cieszą się szerokim poparciem różnych koalicji państw. Gdy idzie o jednolity rynek, w jego obronie wystąpiło 17 premierów. 13 innych państw podpisało z kolei deklarację warszawską odnoszącą się w szczególności do przyszłości polityki migracyjnej i obronnej. Do grupy przyjaciół polityki spójności należy zaś 15 państw - powiedział "Rzeczpospolitej" Szymański.

Jak podkreślił minister, Warszawa chciałaby zmian europejskich traktatów, ale wie, że na razie nie ma na to szans.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (54)