SpołeczeństwoPolska Pro100 - Polaków portret wspólny na 100-lecie niepodległości

Polska Pro100 - Polaków portret wspólny na 100‑lecie niepodległości

Na stulecie niepodległości chcemy dowiedzieć się jaka jest Wasza Polska. Piękna? Ważna? A może smaczna? Na adres polskapro100@grupawp.pl wyślijcie nam jeden przymiotnik, który Waszym zadaniem najlepiej opisuje Polskę. I wyjaśnijcie, dlaczego akurat ten przymiotnik jest dla Was najbardziej odpowiedni.

Polska Pro100 - Polaków portret wspólny na 100-lecie niepodległości
Źródło zdjęć: © materiały własne | Materiały własne

Nasza, wasza – takie słowa sprzyjają podziałom, nie łączą, podkreślą różnice. Oczywiście, możemy zaklinać rzeczywistość, że Polska jest jedna i wszyscy się w niej tak samo odnajdujemy. Że polskość da się zamknąć w kilku słowach, paru datach, garści przekonań i misce pierogów. Że odwołując się do tych stwierdzeń wszyscy jesteśmy w stanie porozumieć się ponad podziałami, podać sobie rękę w łanach zboża i wśród bocianich gniazd.

Ale tak nie jest. I nigdy tak nie było. Bo naród nie jest niezależną wartością, do której dostosowują się obywatele, tylko to oni ten naród tworzą. Tworzą zarówno przez zgodę, jak i podanie rąk oraz przez kłótnie, dyskusje, fundamentalne różnice zdań. Właśnie dlatego nie chcemy pisać jaka jest Polska na 100-lecie swojej niepodległości. Chcemy, żebyście to Wy nam ją opisali. Prosto. Jednym słowem. Ale chcemy, żeby to słowo było bardzo ciężkie, by niosło w sobie Waszą historię, wasze spojrzenie na to, jaka ta Polska dzisiaj jest. Jaka jest dla Was. W Waszej pracy, na Waszym osiedlu, w rodzinie. Uważacie, że Polska jest rodzinna? Wyjaśnij nam dlaczego. Otwarta? Biało-czerwona? Tolerancyjna? Wytłumaczcie nam dlaczego to jedno słowo jest właściwe dla Ciebie, Twojej historii, Twojej Polski.

Do autorów najciekawszych przymiotników i opisów pojedziemy. Chcemy opisać i zobaczyć kraj z Waszej perspektywy. Bo dopiero razem jesteśmy w stanie dostrzec, co w tych licznych obrazkach jest nasze, wspólne. Bo Polska jest często różna, ale zawsze nasza.

Przymiotniki i Wasze historie ślijcie na adres polskapro100@grupawp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (200)