Polska powinna wpuszczać migrantów? Mamy najnowszy sondaż
Ponad 50 proc. badanych twierdzi, że rząd Donalda Tuska nie wywiązuje się z obietnic złożonych w trakcie kampanii wyborczej - wynika najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Uważają tak nie tylko zwolennicy opozycji, ale nawet i co czwarty sympatyk koalicji rządzącej.
Sejm w piątek uchwalił z poprawkami rządową ustawę wspierającą działania wojska i służb, która w określonych warunkach wyłącza odpowiedzialność karną za użycie przez żołnierzy broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad. Przepisy zapewniają również funkcjonariuszom szerszą pomoc prawną.
Użycie przez żołnierzy broni lub środków przymusu bezpośredniego z naruszeniem zasad ma być dozwolone m.in. w celu odparcia bezpośredniego zamachu na życie, zdrowie lub wolność tego żołnierza lub innej osoby.
Zmiany przepisów w tych obszarach rząd zapowiedział po śmierci żołnierza ugodzonego podczas służby nożem przez osobę próbującą przekroczyć zaporę na granicy z Białorusią. Informacja zbiegła się z doniesieniami prasowymi o zatrzymaniu trójki żołnierzy za oddawanie na granicy strzałów ostrzegawczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy zapytani o migrantów
"Jak polskie władze powinny reagować w sprawie migrantów próbujących przekroczyć polsko-białoruską granicę?" - takie pytanie usłyszeli uczestnicy sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.
Aż 77 proc. badanych wskazało, że migrantów chcących nielegalnie przekroczyć polską granicę należy nie wpuszczać, a w przypadku przekroczenia przez nich granicy - należy ich zawracać. 15,1 proc. uważa, że migranci powinni być wpuszczani na teren Polski, a ich wnioski o azyl należy rozpatrzyć. 7,9 proc. nie ma zdania w sprawie.
Wyraźny sprzeciw wyborców PiS i Konfederacji
A jak przedstawiają się wyniki sondażu, biorąc pod uwagę poglądy polityczne respondentów? Wśród wyborców koalicji rządzącej (KO, Trzecia Droga, Lewica) dominuje opinia, że migranci próbujący przekroczyć granicę z Białorusią nie powinni być wpuszczani - chce tego 51 proc. ankietowanych.
Domaga się tego również 97 proc. zwolenników opozycji (PiS, Konfederacja) oraz 88 proc. sympatyków pozostałych ugrupowań.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 5-8 lipca 2024 roku na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich osób, metodą mieszaną CATI&CAWI.
Przeczytaj również: