Trwa ładowanie...

Polska pomoże nawiązać nić porozumienia z reżimem Kim Dzong Una? Propozycja szefa MSZ

Polska jest gotowa pośredniczyć w imieniu społeczności międzynarodowej w rozmowach z Koreą Północną - taką ofertę w Waszyngtonie złożył Witold Waszczykowski. Unia Europejska w czwartek zaostrzyła sankcje wobec komunistycznego reżimu, co nie przeszkodziło Kim Dzong Unowi przeprowadzić w piątek kolejną próbę rakietową.
Share
Korea Północna pręży muskuły i prowokuje Zachód
Korea Północna pręży muskuły i prowokuje ZachódŹródło: PAP/EPA
d34b4an

Witold Waszczykowski powiedział, że Polska jako jedno z nielicznych państw Unii Europejskiej ma w Korei Północnej swoją placówkę dyplomatyczną, a komunistyczna Korea ma z kolei ambasadę w Polsce. I to według niego dobry kanał komunikacji, który mógłby zostać wykorzystany. Wspomniał o tej sytuacji sekretarzowi stanu USA Rexowi Tillersonowi - informuje RMF FM.

Zobacz też: Wirtualna Korea Północna

Minister podkreślił, że "nie jest to formalna oferta", ale Polska jest "gotowa". - Także to zależy od strony amerykańskiej - dodał.

d34b4an

Szef polskiej dyplomacji dodał, że Polska będzie też apelować do UE o jeszcze większe wsparcie i współpracę. Dlatego, że - jak podkreślił Waszczykowski - decyzje w sprawie sankcji powinny być podejmowane wspólnie. W czasie wizyty w USA Waszczykowski odwiedzi Waszyngton, Nowy Jork oraz Doylestown. Weźmie m.in. udział w spotkaniu wysokiego szczebla ws. reformy ONZ pod przewodnictwem prezydenta USA Donalda Trumpa.

Korea Północna przeprowadziła w piątek rano czasu lokalnego kolejną próbę rakietową.Pocisk przeleciał nad północną Japonią i spadł do Pacyfiku - poinformowały armie Korei Południowej i USA.

- W Azji Wschodniej coraz bardziej agresywny i izolowany reżym północnokoreański zagraża demokracjom w Korei Południowej, Japonii i co więcej w ostatnim czasie rozszerzył te groźby na Stany Zjednoczone, stwarzając niebezpieczeństwo dla całego świata - powiedział Rex Tillerson na zgromadzeniu międzyrządowej koalicji państw Wspólnota Demokracji.

Unia Europejska zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej w reakcji na jej próby jądrowe. Obejmują one zakaz eksportu ropy naftowej do tego kraju i zakaz importu tekstyliów. Projekt rezolucji przygotowały Stany Zjednoczone w reakcji na ostatnią, szóstą już próbę nuklearną przeprowadzoną przez komunistyczny reżim Kim Dzong Una.

Źródło: RMF FM,WP,PAP

Przeczytaj też: Korea Północna balansuje na granicy katastrofy. Pomimo słabości jest niezdobytą twierdzą

d34b4an

Podziel się opinią

Share
d34b4an
d34b4an
Więcej tematów