Polska nie jest szczęśliwym krajem
Polska zajmuje dopiero 41 miejsce w rankingu "Najszczęśliwszych krajów świata". Na czele, niezmiennie od kilku lat znajduje się Finlandia. Za nią plasują się nasi pozostali, nordyccy sąsiedzi.
21.03.2023 07:05
Finlandię szósty raz z rzędu staje na najwyższym stopniu podium w rankingu "najszczęśliwszych krajów do życia". Zestawienie zostało z resztą zdominowane przez północ Europy. Dania, Islandia, Norwegia i Szwecja - uzyskały bardzo dobre wyniki we wskaźnikach, które brane są pod uwagę podczas tworzenia raportu.
Ranking tworzony jest na podstawie średniej długość życia, PKB na mieszkańca, wsparcia społecznego, poziomu korupcji, współżycia w lokalnej społeczności, w której ludzie troszczą się o siebie nawzajem oraz wolność w podejmowaniu kluczowych decyzji życiowych.
Listę 20 najszczęśliwszych krajów świata w tym roku zamyka Litwa, która systematycznie, od wielu lat pnie się do góry. Jeszcze w 2017 temu nasz sąsiad był w rankingu na 57. miejscu. Dziś jest o 37 pozycji wyżej.
Polska zamyka czwartą dziesiątkę
W tym roku Polska zamyka trzecią dziesiątkę. Oznacza to awans o dwa "oczka" względem poprzedniego roku. Znacznie lepiej swoje życie postrzegają nasi południowi sąsiedzi: Czechy są na miejscu 18, a Słowacja na 22. 16 pozycję zajmują natomiast Niemcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojna bardzo źle wpływa na poziom szczęścia
Poziom zadowolenia z życia w objętej wojną Ukrainie zdecydowanie spadł, ale "pomimo ogromu cierpienia i zniszczeń na Ukrainie, oceny życia we wrześniu 2022 roku pozostały wyższe niż po aneksji w 2014 roku. Wspierane są teraz przez silniejsze poczucie wspólnego celu, życzliwości i zaufania do ukraińskiego przywództwa" - czytamy w raporcie.
Kraje o niższym poziomie szczęścia
Na samym dole listy znajduje się Afganistan. Przedostatnie 136 miejsce zajmuje Liban. Średnie oceny życia w tych krajach są o ponad pięć punktów niższe niż, w 10 najszczęśliwszych krajach.
Według raportu, w czasie pandemii koronawirusa, w każdym państwie na świecie wzrosła życzliwość dla innych i chęć niesienia pomocy. - Te wskaźniki wyraźnie wzrosły w 2021 roku i utrzymały się na tym samym poziomie w roku 2022. Nawet w tych trudnych latach pozytywne emocje były dwa razy silniejsze niż negatywne, a poczucie pozytywnego wsparcia społecznego była silniejsza niż samotność - powiedział powiedział w wywiadzie dla CNN John Helliwell, jeden z autorów World Happiness Report.