Polska nie jest państwem świeckim? Burza po słowach sędziego Macieja Nawackiego
Sędzia Maciej Nawacki, członek nowej KRS i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, twierdzi, że Polska nie jest państwem świeckim. "Przeczytaj preambułę do Konstytucji nieuku" - napisał na Twitterze, zwracając się w ten sposób do jednej z użytkowniczek. Szybko wytknięto mu jednak, że to on się myli.
Dyskusja na profilu sędziego Macieja Nawackiego wywiązała się po tym, jak skomentował on niedzielny finał Tour de Konstytucja. Tematem przewodnim wydarzenia zorganizowanego przez Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych było państwo obywatelskie w oparciu o wartości konstytucyjne.
Organizatorzy poinformowali, że odwiedzono ponad 80 miejsc i rozdano 10 tys. egzemplarzy konstytucji. "Ciekawe, jaki ślad węglowy zostawili uczestnicy tej akcji?" - skomentował ironicznie Nawacki. Jego słowa szybko skrytykowali inni użytkownicy. Jedna z komentujących doczekała się odpowiedzi.
"Ateistka i matka. Zawsze mnie zastanawiało, jak taka ateistka czuje się powołując dzieci do nieistnienia, skazując je na życie z tą świadomością, że czeka ich nicość. Nie dowiem się. BAN" - stwierdził członek nowej KRS, nawiązując do opisu zamieszczonego na profilu komentującej.
Zobacz też: Zbigniew Ziobro posunął się za daleko w krytyce UE? Siemoniak: Premier powinien go zdymisjonować
Polska państwem wyznaniowym? Sędzia Nawacki pisze o "nieukach"
Sędziemu Nawackiemu natychmiast zarzucono, że blokuje on użytkowników za bycie ateistami. "W świeckim państwie? Brawo! Słów brak" - oceniła jego wypowiedź druga z komentujących.
Na reakcję Nawackiego nie trzeba było długo czekać. "Państwo nie jest świeckie. Przeczytaj preambułę do Konstytucji nieuku. Banuję za chamstwo, głupotę, kłamstwa i kilka innych rzeczy" - oznajmił sędzia.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Komentujący natychmiast przytoczyli mu treść preambuły, na którą sam wcześniej się powołał. Dokument jasno mówi: "my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga (…) jak i nie podzielający tej wiary".
Zasada świeckości państwa zawarta jest też w ustawie z dnia 17 maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. "Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań" - stanowi ustawa.