Polska nie jest państwem świeckim? Burza po słowach sędziego Macieja Nawackiego
Sędzia Maciej Nawacki, członek nowej KRS i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, twierdzi, że Polska nie jest państwem świeckim. "Przeczytaj preambułę do Konstytucji nieuku" - napisał na Twitterze, zwracając się w ten sposób do jednej z użytkowniczek. Szybko wytknięto mu jednak, że to on się myli.
10.08.2021 12:34
Dyskusja na profilu sędziego Macieja Nawackiego wywiązała się po tym, jak skomentował on niedzielny finał Tour de Konstytucja. Tematem przewodnim wydarzenia zorganizowanego przez Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych było państwo obywatelskie w oparciu o wartości konstytucyjne.
Organizatorzy poinformowali, że odwiedzono ponad 80 miejsc i rozdano 10 tys. egzemplarzy konstytucji. "Ciekawe, jaki ślad węglowy zostawili uczestnicy tej akcji?" - skomentował ironicznie Nawacki. Jego słowa szybko skrytykowali inni użytkownicy. Jedna z komentujących doczekała się odpowiedzi.
"Ateistka i matka. Zawsze mnie zastanawiało, jak taka ateistka czuje się powołując dzieci do nieistnienia, skazując je na życie z tą świadomością, że czeka ich nicość. Nie dowiem się. BAN" - stwierdził członek nowej KRS, nawiązując do opisu zamieszczonego na profilu komentującej.
Zobacz też: Zbigniew Ziobro posunął się za daleko w krytyce UE? Siemoniak: Premier powinien go zdymisjonować
Polska państwem wyznaniowym? Sędzia Nawacki pisze o "nieukach"
Sędziemu Nawackiemu natychmiast zarzucono, że blokuje on użytkowników za bycie ateistami. "W świeckim państwie? Brawo! Słów brak" - oceniła jego wypowiedź druga z komentujących.
Na reakcję Nawackiego nie trzeba było długo czekać. "Państwo nie jest świeckie. Przeczytaj preambułę do Konstytucji nieuku. Banuję za chamstwo, głupotę, kłamstwa i kilka innych rzeczy" - oznajmił sędzia.
Komentujący natychmiast przytoczyli mu treść preambuły, na którą sam wcześniej się powołał. Dokument jasno mówi: "my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga (…) jak i nie podzielający tej wiary".
Zasada świeckości państwa zawarta jest też w ustawie z dnia 17 maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. "Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań" - stanowi ustawa.