Polska ma prawo do reform? "Tak, ale..." Stanowisko Departamentu Stanu USA
Sytuacja wokół reformy sądownictwa w Polsce to temat do dyskusji także w Stanach Zjednoczonych. - Polska ma prawo do przeprowadzania reform dotyczących sądownictwa, ale takie reformy powinny być zgodne z polską konstytucją i najwyższymi standardami prawa międzynarodowego - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.
Heather Nauert była zapytana przez reportera TVN24 o sytuację w Polsce.
Zapowiedziala, że będzie bardzo uważnie śledzić rozwój sytuacji. - Przedstawiliśmy nasze obawy dotyczące rządów prawa i zmian w tym zakresie w Polsce - dodała.
Przyznała także, że Departament Stanu USA jest świadomy, że pojawiły się nowe projekty zaprezentowane przez prezydenta Dudę i liczy, że Polska utrzyma "silne demokratyczne instytucje, gospodarkę i możliwości obronne".
Zobacz: Zmiany w konstytucji? Tak ewoluowały pomysły prezydenta Dudy
Zmiany w Polsce komentują również Niemcy
Berliński "Der Tagesspiegel” komentuje projekty ustaw o SN i KRS przedstawione przez prezydenta Polski, które nazywa "kontrpropozycją do ostro krytykowanej przez UE rządowej reformy sądownictwa". - Tak pewnego siebie prezydenta Andrzeja Dudę Polacy nie przeżyli od jego zwycięstwa wyborczego dwa lata temu - zwraca uwagę.
Beata Mazurek: droga do zmian jest otwarta
Do propozycji Andrzeja Dudy odniosła się też rzeczniczka PiS. Jej zdaniem, otwierają one pole do dyskusji. Jak zauważyła Beata Mazurek, zmiana konstytucji wymaga szerszego porozumienia i samo poparcie PiS-u nie wystarczy, więc wszystko jest uzależnione od pozostałych partii politycznych.
- Gdyby się okazało, że inni nie widzą pomysłu zmiany konstytucji, to trzeba się zastanowić nad rozwiązaniami, dotyczącymi większości 3/5 – zaznaczyła rzeczniczka PiS-u.
Jak dodała, PiS jest za rozwiązaniami prospołecznymi, o których mówił prezydent. Jednak zastrzegła, że do dyskusji jest kwestia, czy w izbach dyscyplinarnych powinni znajdować się prawnicy. - Droga do zmiany jest otwarta – powiedziała Beata Mazurek.