Polska niechlubnym liderem. Mamy najszybciej drożejące paliwo w Unii

Od początku wybuchu wojny w Ukrainie, średnia cena litra benzyny w Polsce wzrosła o ponad 21 proc., a diesla o przeszło 36 proc. Czyni to nas zdecydowanym liderem w Unii Europejskiej pod względem tempa wzrostu cen paliw.

Polska na szczycie zestawienia tempa wzrostu paliw
Polska na szczycie zestawienia tempa wzrostu paliw
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER

W żadnym innym kraju na Starym Kontynencie, tempo wzrostu cen paliw nie jest tak wysokie jak w Polsce. Benzyna jest dziś u nas o ponad 21 proc. droższa niż przed wybuchem wojny w Ukrainie 24 lutego. Dla porównania, w będących na drugim miejscu Czechach, podwyżka nie przekroczyła 18 proc.

W przypadku diesla podwyżki są jeszcze bardziej zauważalne. Na polskich stacjach cena litra wzrosła o ponad 36 proc. W żadnym innym kraju tempo nie przekroczyło 30 proc. Pod tym względem drugie również są Czechy (ponad 28 proc.).

Zjawisko jako pierwsze opisał serwis 300gospodarka.pl, powołując się na dane biuletynu Komisji Europejskiej.

"Samochody zalane krwią, obok prowizoryczne groby”. Relacja reporterów WP z Ukrainy

Najszybciej drożejące paliwo w Europie. Polska na szczycie zestawienia

Są jednak kraje, w których tankowanie jest tańsze niż przed rosyjską inwazją na Ukrainę. We Włoszech cena benzyny spadła o ponad 3 proc., dzięki działaniom tamtejszego rządu.

Z kolei Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego pochwaliła się na początku kwietnia, że w skali całej Unii, Polska ma prawie najtańsze paliwo w Europie. "Polscy kierowcy nie płacą tak wysokich cen, jak konsumenci z innych państw członkowskich UE" — zapewniono w czwartek 7 kwietnia.

Jak przekazała POPiHN, po przeliczeniu na euro, w marcu, tylko w trzech państwach UE paliwa były tańsze niż w Polsce - Węgrzech, Cyprze i Malcie.

Problem zaczyna się, gdy zestawimy je z siłą nabywczą pieniądza. Polak za średnią krajową pensję może zatankować samochód do pełna 12 razy w miesiącu. Dla porównania Niemiec może zatankować tak auto 28 razy, Francuz 24, a Duńczyk 33 razy.

Czytaj także:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
ceny paliwpaliwopodwyżka benzyny

Wybrane dla Ciebie