Polska delegacja w USA. Światowe media o wizycie w Białym Domu
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkali się w Waszyngtonie z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem. Oto reakcje światowych mediów na wizytę polskiej delegacji w Białym Domu.
We wtorek, w 25. rocznicę przyjęcia Polski do NATO, prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk udali się do USA. Przedstawiciele władzy w Warszawie rozmawiali w Białym Domu z Joe Bidenem. O wizycie i postulatach delegacji z Polski rozpisują się światowe media.
Kanadyjczycy cytują wypowiedź Dudy dot. konieczności zwiększenia wydatków na obronność przez kraje NATO. "Podczas wizyty w Białym Domu polski prezydent naciska na NATO w sprawie zwiększenia wydatków, wzywa USA do finansowania Ukrainy" - pisze dziennik "The Globe and Mail".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Papież jest wprowadzany w błąd? Wiceszef dyplomacji ma nadzieję
Z kolei dziennikarze amerykańskiej agencji Associated Press zwrócili uwagę na apel polskiego przywódcy dot. odblokowania środków na wsparcie militarne dla Ukrainy.
Bloomberg odnotował wypowiedź Dudy, który stwierdził, że jeśli Władimir Putin zwycięży wojnę w Ukrainie, zaatakuje kolejne kraje. Stacja CityNews podkreśliła, że polski prezydent i premier udali się do Waszyngtonu w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, co było "historycznym krokiem w stronę Zachodu po uwolnieniu się z moskiewskiej strefy wpływów i po dekadach komunistycznych rządów".
Włoska agencja Ansa wspomniała m.in. o udzieleniu Polsce dwóch miliardów dolarów pożyczki na zakup uzbrojenia.
"Wtorkowa wizyta prezydenta Polski Andrzeja Dudy i polskiego premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie służyła podkreśleniu znaczenia pomocy państw Zachodu dla Ukrainy walczącej z rosyjskim najeźdźcą, a także starań o wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił madrycki dziennik "El Pais".
Czytaj więcej:
Źródło: "The Globe and Mail"/Associated Press/Bloomberg/CityNews/Ansa/"El Pais"/PAP/WP
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski