Trwa ładowanie...
diodqn6

Polska będzie jak Malta i Węgry? Stanisław Pięta proponuje wykupienie obywatelstwa

Zgodnie z propozycją posła PiS, każdy kto ma odpowiednią ilość pieniędzy będzie mógł kupić sobie polskie obywatelstwo i bez przeszkód podróżować po Unii Europejskiej. Podobną ofertę dla obcokrajowców ma m.in. Malta i Węgry.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł PiS Stanisław Pięta zaproponował program sprzedaży obywatelstwa
Poseł PiS Stanisław Pięta zaproponował program sprzedaży obywatelstwa (Agencja Gazeta, Fot: Dawid Chalimoniuk)
diodqn6

Przez cztery lata funkcjonowania maltańskiego program sprzedawania obywatelstwa skorzystało z niego ponad 700 osób, które wpłaciły do budżetu 200 mln euro. Dzięki temu w zeszłym roku kraj zanotował nadwyżkę budżetową. W zeszłym tygodniu premier Malty Joseph Muscat zachęcał do kupna obywatelstwa w Dubaju.

Podobne programy zdobycia obywatelstwa w zamian za inwestycje w gospodarkę oferują też inne państwa w Europie. Należą do nich m.in. Wielka Brytania, Szwajcaria, Bułgaria i Węgry.

Polska takiego programu nie ma, ale jak poinformował portal gazeta.pl, to może się zmienić. Poseł PiS Stanisław Pięta takie rozwiązanie zaproponował rządowi. Swój pomysł opiera na węgierskim programie obywatelstwa inwestycyjnego, dzięki któremu za 250 tys. euro można dostać węgierski paszport. Dzięki temu Węgry sprzedały obligację rządowe za ponad 0,5 mld. euro.

diodqn6

Zobacz też: MON zleciło zachodniopomorskiemu urzędowi wojewódzkiemu zbieranie informacji o cudzoziemcach przebywających w Polsce i dostarczanie ich resortowi obrony

Jak podaje portal, Stanisław Pięta zaproponował, żeby kandydaci na "kapitałowych obywateli" byli sprawdzani, czy nie chcą w ten sposób wyprać pieniędzy oraz czy nie są przestępcami. Taka osoba miałyby prawie takie same prawa, co inni Polacy. Jedynie nie miałaby prawa wyborczego i nie musiałaby odbywać służby wojskowej. Poseł podkreśla, że to propozycja pod dyskusję.

Kontrowersje wokół programów kupna obywatelstwa

UE stale analizuje czy programy kapitałowego obywatelstwa są zgodne z unijnym prawem. Poza tym, podejrzewa się, że takie programy sprzyjają dużej korupcji. Na Malcie padają oskarżenia, że na programie wzbogacają się ludzie z otoczenia premiera.

diodqn6

W zamian za obywatestwo kapitałowe Węgier trzeba wykupić rządowe obligacje za 250 tys. euro. W przypadku Malty chodzi o zainwestowanie 150 tys, euro i wynajem mieszkania na pięć lat za minimum 16 tys. euro rocznie.

Często posiadacze "obywatelstwa kapitałowego" nawet nie przebywają w kraju, a dzięki paszportowi swobodnie podróżują po Europie. Najczęściej z takich programów korzystają rosyjscy i ukraińscy oligarchowie, a w przypadku Malty również z Bilskiego Wschodu.

diodqn6

Podziel się opinią

Share

diodqn6

diodqn6
Więcej tematów