Polska armia w obronie Ukrainy? Nowy sondaż
Polska ze względu na wsparcie niemal we wszystkich dziedzinach jest najbliżej Ukrainy spośród państw NATO. Czy to oznacza, że powinniśmy stać się gwarantem bezpieczeństwa Kijowa? Polacy w najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski opowiedzieli się za takim rozwiązaniem.
Wojna w Ukrainie trwa już niemal 500 dni, ale dla Polski i innych państw Zachodu ważne jest nie tylko zakończenie obecnego konfliktu z zachowaniem niepodległości i integralności Ukrainy. Na lipcowym szczycie NATO omawiana będzie pomoc dla Ukrainy, ale też zapewnienie jej bezpieczeństwa w trakcie starań o wejście do Sojuszu.
Specjalna rola Polski w NATO? Nowy sondaż
Ze strony USA padały wcześniej deklaracje stawiające Waszyngton w roli głównego gwaranta porozumienia w sprawie bezpieczeństwa Ukrainy. W inicjatywie uczestniczyłyby też europejskie państwa NATO, w tym Polska. Stąd nasze pytanie w sondażu o to, czy Polska powinna być przyszłym gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy. Chodzi o możliwość udzielenia wsparcia militarnego i zaangażowanie naszego wojska do obrony Ukrainy w razie następnej inwazji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niemal połowa (46,6 proc.) ankietowanych przez United Surveys dla WP stwierdziła, że Polska powinna stać się przyszłym gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy, ale wtedy, gdy takich gwarancji udzielą wszystkie kraje NATO.
Za taką rolą Polski, ale jeżeli gwarancji udzielą USA, Wielka Brytania, Niemcy i Francja, opowiedział się prawie co piąty (19,6 proc.) respondent.
Przeciw zaangażowaniu Polski w obronę Ukrainy jako gwaranta bezpieczeństwu Polski opowiedziało się nieco ponad 29 proc. uczestników badania. Zdania na ten temat nie miało tylko 4,7 proc. ankietowanych.
Polska gwarantem Ukrainy? Wśród zwolenników opozycji więcej przeciwników
Jak wyglądają wyniki naszego sondażu przy uwzględnieniu preferencji wyborczych?
Zarówno w przypadku wyborców obozu PiS, opozycji, jak i osób niezdecydowanych co do wyborów politycznych, najwięcej wskazań było za gwarancjami bezpieczeństwa, ale wszystkich państw członkowskich NATO. To odpowiednio: 45 proc., 47 proc. i 46 proc. odpowiedzi.
W grupie zwolenników opozycji zwraca uwagę wyższy odsetek (32 proc.) osób przeciwnych roli Polski jako gwaranta bezpieczeństwa Ukrainy. Z kolei wśród osób niezdecydowanych najmniej jest opowiadających się za rozwiązaniem ze wsparciem USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI & CATI 50/50 w dniach 23-25 czerwca 2023 roku na reprezentatywnej grupie tysiąca dorosłych Polaków.