Trwa ładowanie...

Postępy Ukraińców na froncie. "Wszędzie jest gorąco" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Niedziela to 494. dzień rosyjskiej inwazji. Wiceminister obrony Hanna Malar przekazała, że ukraińskie wojska posuwają się naprzód "w zaciekłej walce". - Teraz wszędzie jest gorąco - napisała na Telegramie. Według jej informacji, Siły Zbrojne Ukrainy robią postępy na kierunku Berdiańska i Melitopola, a także Bachmutu. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Postępy Ukraińców na froncie. "Wszędzie jest gorąco" Postępy Ukraińców na froncie. "Wszędzie jest gorąco" Źródło: East News, fot: GENYA SAVILOV
d28w6p0
d28w6p0
  • - Wróg na pewno nie będzie dyktował warunków na Morzu Czarnym, a okupanci będą musieli bać się zbliżyć do naszego ukraińskiego Krymu - mówi Wołodymyr Zełenski w najnowszym nagraniu. Przypomniał, że Rosja miała wielkie ambicje na początku agresji na pełną skalę. - Niektóre z tych ambicji leżą teraz na dnie Morza Czarnego - dodał.
Trwa łączenie
21:43, 02.07.2023

Tylko na kierunku tawrijskim straty osobowe Rosjan ostatniej doby to równowartość prawie dwóch kompanii. Gen. brygady Ołeksandr Tarnawski, dowódca Grupy Operacyjno-Strategicznej Wojsk "Tawria", przekazał, że pozycje armii Putina były ostrzeliwane ponad 1,2 tys. razy.  

21:09, 02.07.2023

Wybuch słychać było w niektórych dzielnicach Zaporoża w niedzielę wieczorem. "Prawdopodobnie w rejonie plaży eksplodowała stara mina albo amunicja. W mieście nie ogłoszono alarmu" - informuje pravda.com.ua, pokazując zdjęcie momentu wybuchu zamieszczone przez świadka w mediach społecznościowych.

ZAPORIZHZHIA.INFO
20:59, 02.07.2023

Już teraz zapraszamy na poranne pasmo programów publicystycznych Wirtualnej Polski. Po godz. 8 w poniedziałek o sytuacja na froncie w Ukrainie rozmawiać będziemy z ppłk. rez. Maciejem Korowajem, analitykiem wojskowym. 

20:50, 02.07.2023

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow i jego "prawa ręka" Adam Delimchanow udali się na pielgrzymkę do Mekki. Pogłoski o poważnej chorobie pierwszego i śmierci drugiego były operacją informacyjną do zatuszowania prawdziwych planów - przekazuje UNIAN, powołując się na portal Czeka-OGPU. 

"Według źródeł obaj szanowani Czeczeni tak bardzo bali się zamachu na swoje życie podczas pielgrzymki, że postanowili odegrać przedstawienie, jakoby umierają w szpitalu. Aby uzyskać wiarygodność, włączyli swoich bliskich do tej mistyfikacji" - wyjaśnia agencja. 

20:30, 02.07.2023

Grupa Wagnera Jewgienia Prigożyna zawiesiła na miesiąc pracę regionalnych centrów rekrutacji najemników w Rosji. "Ze względu na czasowy brak udziału w specjalnej operacji wojskowej i przeniesienie do Republiki Białoruś tymczasowo wstrzymujemy pracę regionalnych ośrodków werbunkowych w PKW Wagnera na okres co najmniej miesiąca" - ma glosić komunikat Grupy Wagnera, cytowany przez "Nowają Gazetę Europa".

20:18, 02.07.2023

Ukraińskie media pokazują zdjęcia z lotniska na terenie Rosji, gdzie doszło do eksplozji. Na filmach i fotografiach widać 10-metrowy krater. Z tego lotniska operować mają samoloty, biorące udział w atakach na cele w Ukrainie.

20:11, 02.07.2023

Specjalny przedstawiciel papieża Franciszka kardynał Matteo Zuppi po wizycie w Moskwie powiedział, że Watykan nie ma żadnego planu pokojowego na wojnę w Ukrainie, a jego misja skupiała się na kwestiach humanitarnych.

- Nie ma planu pokojowego, nie ma mediacji… Istnieje wielkie pragnienie zaprzestania przemocy i zachowania ludzkiego życia, poczynając od ochrony najmłodszych - powiedział Zuppi w rozmowie z RAI.

19:59, 02.07.2023

Rosja zbudowała silną linię obrony na północy okupowanego Półwyspu  Krymskiego. Rosyjskie okopy - nawet 10 km długości - są rozgałęzione i  przeznaczone nie tylko dla piechoty, ale także dla pojazdów  opancerzonych - poinformował w niedzielę ukraiński portal nv.ua. 

19:53, 02.07.2023

"Rosja zostanie podzielona i świat musi się na to przygotować" - stwierdził Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla niemieckiego "Bilda".

Według niego Zachód powinien porzucić złudzenia, że ​​Rosja pozostanie w obecnym kształcie. Kreml "nie może kontrolować tak dużego terytorium, nie ma takiej możliwości" – powiedział Daniłow. 

19:47, 02.07.2023

Artyleria ukraińska zniszczyła w czerwcu tego roku rekordową liczbę sztuk rosyjskiego uzbrojenia dzięki otrzymanej broni zachodniej, ale jeśli ofensywa będzie trwała dłużej, to znów pojawi się kwestia dostaw  amunicji - wskazuje w niedzielę ukraińska redakcja Radia Swoboda. 

19:34, 02.07.2023

Polska ze względu na wsparcie niemal we wszystkich dziedzinach jest  najbliżej Ukrainy spośród państw NATO. Czy to oznacza, że powinniśmy  stać się gwarantem bezpieczeństwa Kijowa? Polacy w najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski opowiedzieli się za takim  rozwiązaniem. 

19:20, 02.07.2023

Wiceminister obrony Hanna Malar przekazała, że ukraińskie wojska posuwają się naprzód "w zaciekłej walce". - Teraz wszędzie jest gorąco - napisała na Telegramie. Według jej informacji, Siły Zbrojne Ukrainy robią postępy kierunku Berdiańska i Melitopola, a także Bahmutu.

19:10, 02.07.2023

Panika na Krymie rośnie, a Ukraińcy robią co mogą, aby Rosjanie na  półwyspie czuli się jeszcze bardziej zagrożeni. W nowym klipie, w rytm  przeboju Madonny, padają ostrzeżenia dla Rosjan przed wypoczynkiem nad  Morzem Czarnym. 

18:50, 02.07.2023

Grupa Wagnera zawiesiła nabór najemników na miesiąc "w związku z czasowym nieuczestnictwem PKW Wagnera w specjalnej operacji wojskowej i przesiedleniem do Republiki Białorusi".

18:35, 02.07.2023

Nieznany jest los setek Ukraińców, którzy po 2014 roku walczyli z  separatystami w Donbasie, a którzy podczas obecnej inwazji wpadli w ręce  Rosjan - informuje brytyjski "Guardian" w reportażu opisującym los tych  weteranów, którym udało się przeżyć niewolę i tortury. 

18:20, 02.07.2023

Były dowódca US Army w Europie gen. Ben Hodges powiedział, że Ukraina ma szansę na wyzwolenie Krymu do końca lata, ale potrzebuje wsparcia militarnego z Zachodu – w tym dostaw systemów rakietowych dalekiego zasięgu ATACMS.

18:13, 02.07.2023

Jak informuje portal, prywatny satelita Planet Labs zarejestrował nową rosyjską bazę wojskową niedaleko Symferopola. W niej są koszary, a także setki ciężarówek, pojazdów terenowych i cystern przewożących paliwo.

18:04, 02.07.2023

Dziennikarze po analizie nowych zdjęć satelitarnych twierdzą, że Rosjanie w obawie przed ofensywą sił zbrojnych Ukrainy zbudowali liczne linie obronne na okupowanym Krymie; mają one utworzyć na północy Krymu zintegrowaną linię obrony od miasta Krasnoperekopsk do miasta Dżankoj.

Większość okopów, zgodnie ze zdjęciami, została wykopana przez armię rosyjską po jej wycofaniu się z Chersonia w listopadzie. Zdjęcia satelitarne pokazują, że rosyjskie wojsko często buduje fortyfikacje w pobliżu wiosek, a nawet na terenach zaludnionych.

17:54, 02.07.2023


Rosja zbudowała silną linię obrony na północy okupowanego Półwyspu Krymskiego. Rosyjskie okopy - nawet 10 km długości - są rozgałęzione i przeznaczone nie tylko dla piechoty, ale także dla pojazdów opancerzonych - poinformował w niedzielę ukraiński portal nv.ua. Z działań Rosjan można wnioskować, że obawiają się, że siły zbrojne Ukrainy będą w stanie wkrótce wkroczyć na Krym.

17:39, 02.07.2023

Powtórzył też ocenę, że na tym odcinku frontu armia ukraińska  przejęła inicjatywę. - Przez 10 miesięcy byliśmy atakowani przez wroga,  ale teraz my na niego naciskamy i to zupełnie odmienną taktyką. Wykorzystujemy wszelkie osiągnięcia nauki wojennej, krajowej i światowej - aparaty bezzałogowe, zwiad, systemy precyzyjne - aby zniszczyć wroga i  przebić przejścia w polach minowych - opisywał.

Dodał następnie: "krok za krokiem, bez nagłych działań, które mogłyby przynieść znaczne straty, idziemy naprzód".

17:30, 02.07.2023

Jak opisywał  Serhij Czerewaty, na północnych i południowych flankach Bachmutu siły ukraińskie czynią postępy, ale armia poinformuje o szczegółach wtedy, gdy te postępy zostaną zweryfikowane i oddziały umocnią się na tym terenie.

Czerewaty zapewnił, że na kierunku bachmuckim żołnierze ukraińscy w zeszłym tygodniu praktycznie codziennie brali Rosjan do niewoli.

17:17, 02.07.2023

Rzecznik wschodniego zgrupowania wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty opisywał sytuację w Bachmucie. - Nie ma tak intensywnych walk ulicznych. Działają tam nasze grupy  snajperskie i inne oddziały, o których będziemy mogli powiedzieć nieco później - relacjonuje.

17:02, 02.07.2023

Nieznany jest los setek Ukraińców, którzy po 2014 roku walczyli z separatystami w Donbasie, a którzy podczas obecnej inwazji wpadli w ręce Rosjan - informuje brytyjski "Guardian" w reportażu opisującym los tych  weteranów, którym udało się przeżyć niewolę i tortury. 

16:50, 02.07.2023

W Buczy odsłonięto pomnik ofiar okupacji rosyjskiej. Na pomniku widnieją nazwiska 501 mieszkańców miasta zabitych  w marcu 2022 roku.

Źródło: PAP, Ukraińska Pravda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d28w6p0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d28w6p0
Więcej tematów