Trwa ładowanie...

Polscy naukowcy wyizolowali koronawirusa. Pochodzi z próbki pacjenta zero

Wirusa SARS-CoV-2 udało się wyizolować i scharakteryzować naukowcom z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie. Próbka pochodziło od pacjenta z Zielonej Góry, pierwszego w Polsce, u którego stwierdzono zakażenie.

Polscy naukowcy wyizolowali koronawirusa. Pochodzi z próbki pacjenta zeroŹródło: Getty Images, fot: Centers for Disease Control
dc3uce5
dc3uce5

Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku - wyjaśnia PAP w serwisie poświęconym koronawirusowi. "Takie badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii" - przekazał agencji Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Porównanie charakterystyki szczepów, które dotarły do Polski, pozwolą ocenić skalę rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 oraz zidentyfikować jego zmiany.

Dyrektor NIZP-PZH podkreślił, że obserwacja zmian szczepów może odegrać istotne znaczenie podczas opracowywania leków, ale również w diagnostyce zakażeń oraz przy tworzeniu schematów leczenia oraz diagnostyki zakażeń.

Zobacz też: Politycy w obliczu koronawirusa. Sondaż IBSP dla programu WP #Newsroom

Sekwencja genomu wyizolowana w Polsce trafi do międzynarodowych baz danych - wyjaśnia agencja. Dzięki pracom zespołów naukowych na całym świecie możliwe jest porównywanie zmian, które przechodzi SARS-CoV-2 rozprzestrzeniając się w poszczególnych krajach.

dc3uce5

Koronawirus. Ponad 200 tys. zachorowań na całym świecie

Na świecie w środę odnotowano już 200 tys. zachorowań na koronawirusa. Mimo podjętych działań, wprowadzenia ograniczeń i zamknięcia granic, COVID-19 nadal się rozprzestrzenia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

dc3uce5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc3uce5
Więcej tematów