Polscy naukowcy wyizolowali koronawirusa. Pochodzi z próbki pacjenta zero
Wirusa SARS-CoV-2 udało się wyizolować i scharakteryzować naukowcom z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie. Próbka pochodziło od pacjenta z Zielonej Góry, pierwszego w Polsce, u którego stwierdzono zakażenie.
19.03.2020 | aktual.: 25.03.2022 13:43
Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku - wyjaśnia PAP w serwisie poświęconym koronawirusowi. "Takie badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii" - przekazał agencji Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
Porównanie charakterystyki szczepów, które dotarły do Polski, pozwolą ocenić skalę rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 oraz zidentyfikować jego zmiany.
Dyrektor NIZP-PZH podkreślił, że obserwacja zmian szczepów może odegrać istotne znaczenie podczas opracowywania leków, ale również w diagnostyce zakażeń oraz przy tworzeniu schematów leczenia oraz diagnostyki zakażeń.
Przeczytaj też: Pacjent zero jednak nie opuścił szpitala
Sekwencja genomu wyizolowana w Polsce trafi do międzynarodowych baz danych - wyjaśnia agencja. Dzięki pracom zespołów naukowych na całym świecie możliwe jest porównywanie zmian, które przechodzi SARS-CoV-2 rozprzestrzeniając się w poszczególnych krajach.
Koronawirus. Ponad 200 tys. zachorowań na całym świecie
Na świecie w środę odnotowano już 200 tys. zachorowań na koronawirusa. Mimo podjętych działań, wprowadzenia ograniczeń i zamknięcia granic, COVID-19 nadal się rozprzestrzenia.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film