Trwa ładowanie...
d4ee52d

Polscy diabetycy krytykują ministra zdowia

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków protestuje przeciwko rządowym planom wykreślenia pasków do badania poziomu cukru we krwi z listy leków refundowanych. Zdaniem reprezentującej Stowarzyszenie Ewy Nosarzewskiej, argumenty przedstawiane przez ministerstwo zdrowia, jakoby polscy diabetycy zużywali zbyt wiele pasków, są nieuzasadnione.

Share
d4ee52d

Polacy zużywają trzykrotnie mniej pasków niż Niemcy i dwukrotnie mniej niż Francuzi. - powiedziała Nosarzewska, powołując się na badania międzynarodowej firmy badawczej IMS.

Tymczasem minister zdrowia Mariusz Łapiński twierdzi, że jest dokładnie odwrotnie. W sobotę powiedział, że to Niemcy zużywają trzykrotnie mniej pasków do badania poziomu cukru we krwi niż Polacy. Argumentował, że jest tak dlatego, że paski w Polsce są bezpłatne.

Wykreślenie pasków testowych służących do określania poziomu cukru we krwi, z listy leków refundowanych spowodowałoby ich dziesięciokrotną podwyżkę. Zdaniem wielu lekarzy będzie to miało fatalne skutki dla zdrowia wielu diabetyków.

Minister Łapiński podkreślał jednak w sobotę, że lista leków refundowanych nie jest jeszcze zamknięta i nie jest przesądzone, co będzie z paskami do badania poziomu cukru we krwi.

Nowe listy leków refundowanych przez kasy chorych będą opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia w kwietniu, a będą obowiązywać prawdopodobnie od maja. (iza)

d4ee52d

Podziel się opinią

Share
d4ee52d
d4ee52d
Więcej tematów