Abp Gądecki w Watykanie: Wszyscy chcemy pozostawać w Europie
W poniedziałek kolejna grupa polskich biskupów rozpoczęła w Watykanie wizytę ad limina Apostolorum. - Wszyscy chcemy pozostawać w Europie. Nikt rozsądny nie chce z niej wyjść - powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki.
W poniedziałek rano msza przy grobie Świętego Piotra w bazylice watykańskiej rozpoczęła wizytę drugiej grupy polskich biskupów ad limina Apostolorum, czyli do progów apostolskich. Wśród przybyłych hierarchów znaleźli się ordynariusze i biskupi pomocniczy z archidiecezji gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej.
Po południu zorganizowano konferencję prasową, na której obecni byli arcybiskup Stanisław Gądecki, bp Wiesław Śmigiel i bp Krzysztof Zadarko. - Wszyscy chcemy pozostawać w Europie. Nikt rozsądny nie chce z niej wyjść - oświadczył abp Gądecki, zwracając uwagę na pogłębiające się w Europie podziały.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nazwał je "zjawiskiem smutnym", dodając, że są one objawem "strachu". Podczas spotkania z dziennikarzami w siedzibie Radia Watykańskiego zaznaczył, że "dobro związane jest z jednością".
Zobacz też: Kaczyński o "diable". Padły sugestie. Wicerzecznik tłumaczy
Polscy biskupi w Watykanie. Abp Gądecki o szczegółach wizyty
Podczas briefingu abp Gądecki odniósł się też do przebiegu wizyty polskich biskupów w Watykanie. - Jest to wizyta, która ma nie tylko aspekt administracyjny, ale przede wszystkim ma na celu podkreślenie jedności z osobą św. Piotra i z osobą następcy św. Piotra - tłumaczył duchowny.
- Z jednej strony zakorzeniamy się w to, co dawne, w to co dotyczy grobu św. Piotra, gdzie odprawialiśmy Mszę św., a z drugiej strony w to, co jest nowe, co dokonuje się i domaga się każdego czasu odnowy, to właśnie ten duch, który płynie z Soboru Watykańskiego II - mówił przewodniczący KEP.
Watykan. Polscy biskupi rozmawiali o pedofilii w Kościele
Pierwsza grupa biskupów z Polski odbyła audiencję u papieża Franciszka w zeszły piątek. Na konferencji prasowej po spotkaniu poinformowano wówczas, że "nie miało ono nic wspólnego z atmosferą dywanika'".
- Byliśmy zaskoczeni atmosferą. Być może daliśmy sobie wmówić, że czeka nas tu jakaś nagana - wyjaśnili dziennikarzom metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik i biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Galbas. Duchowni reprezentowali diecezje z Polski północnej i wschodniej.
Biskupi podkreślili, że Franciszek jest bardzo dobrze rozeznany w sytuacji w Kościele w Polsce. Poruszono m.in. kwestię wykorzystywania seksualnego przez kapłanów. - Problem nadużyć poruszyliśmy my sami - powiedział abp Budzik.
- Można było być zaskoczonym zorientowaniem Ojca Świętego, który bardzo dobrze wie, co się dzieje w Polsce, jakie napięcia i dramaty przeżywamy, ale również to, jaka jest siła i walor Kościoła katolickiego w naszym kraju. Było to duchowe i ubogacające spotkanie, a jednocześnie bardzo merytoryczne - podumował ks. bp Adrian Galbas.