Polscy biskupi apelują ws. uchodźców. "Winniśmy okazać postawę gościnności"
Uchodźcy od wielu dni koczują na granicy Polski i Białorusi. Służby blokują dostawy wody, jedzenia, a nawet pomoc medyczną. "Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności" - apelują biskupi.
Z Afganistanu do Uzbekistanu, a następnie do Polski udało się ewakuować do tej pory 850 osób. Jak informuje Ministerstwo Sił Zbrojnych, takich kursów odbyło się dwanaście.
Na lotnisku w Kabulu nadal panuje zamieszanie po tym, jak kraj przejęli talibowie. Tysiące osób podjęły desperacką próbę ucieczki. Pomagają im siły NATO, ewakuując przede wszystkim własnych współpracowników, którzy pomagali żołnierzom podczas dwudziestoletniej misji.
Równolegle na rozkaz Alaksandra Łukaszenki zaczęto w pobliże granicy Polski i Białorusi zwozić uchodźców, którzy szukają w Unii Europejskiej schronienia oraz lepszego życia. Grupa kilkudziesięciu osób koczuje w okolicy Usnarza Górnego, a drogę blokuje im Straż Graniczna oraz Wojsko Polskie.
Warto zobaczyć: "Nie ma rzeczy niepoważnych, kiedy chodzi o życie"
Od kilku dni oglądamy dramatyczne nagrania, na których służby blokują nawet próby dostarczenia wody, jedzenia oraz pomocy lekarskiej uchodźcom. Z kolei Białorusini nie zgodzili się na przewiezienie przez granicę pomocy humanitarnej, którą zaoferował rząd Prawa i Sprawiedliwości, twierdząc, że uchodźcy są po drugiej stronie granicy.
Biskupi apelują o współczucie i pomoc dla uchodźców
W środę, 25 sierpnia, na Jasnej Górze zebrała się Rada Biskupów Diecezjalnych Konferencji Episkopatu Polski. Jednym z omawianych tematów była trudna sytuacja w Afganistanie, a także na granicy Polski z Białorusią.
W komunikacie biskupi zaapelowali o zrozumienie, współczucie i pomoc dla uchodźców.
"Biskupi diecezjalni przypominają, że sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc" - napisano. "Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej" - podkreślono w komunikacie.
Biskupi diecezjalni zaoferowali również wsparcie dla państwa oraz samorządów w pomocy uchodźcom.
"Oczekujemy od państwa i samorządów wypracowania właściwych dla naszej sytuacji mechanizmów pomocy uchodźcom, które będą mogły być wsparte zaangażowaniem Kościoła w Polsce" - oświadczyli biskupi.