Polityka zagraniczna rządu - sukces czy porażka?
Większość komentatorów pozytywnie ocenia działania Radosława Sikorskiego na stanowisku szefa polskiej dyplomacji. Dzisiaj mijają dwa lata rządu Donalda Tuska, a zarazem dwa lata odkąd Radosław Sikorski objął tekę ministra spraw zagranicznych.
On sam nie chce mówić o porażkach. Wśród sukcesów wymienia poprawę relacji z Niemcami i Rosją, wywalczenie korzystnego dla Polski pakietu klimatycznego oraz znacznie lepszą pozycję Polski w Unii Europejskiej. Jako dowód na to ostatnie wymienia wybór Jerzego Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego.
Profesor Władysław Bartoszewski, który dwukrotnie był ministrem spraw zagranicznych, a obecnie jest doradcą premiera mówi, że w czasie ostatnich dwóch lat znacząco poprawiły się relacje Polski z Niemcami. Według profesora, dowodem może być choćby sytuacja z ostatniej wizyty w Polsce nowego szefa niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Bartoszewski relacjonuje, że niemiecki minister cytował słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego ze swojego z nim spotkania. Prezydent miał powiedzieć, że tak dobrych stosunków z Niemcami jak teraz, on sobie nie przypomina.
Pozytywną ocenę wystawia Radosławowi Sikorskiemu również szef resortu dyplomacji z rządów Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. Dariusz Rosati mówi, że sukcesem Sikorskiego okazał się program Partnerstwa Wschodniego. - To był przykład jak Polska powinna działać w ramach Unii Europejskiej, jak wykorzystać potencjał do wdrażania inicjatyw zgodnych z naszym interesem i jak powodować, żeby stanowisko Warszawy było stanowiskiem Paryża, Rzymu czy Londynu - dodaje Rosati.
Z kolei Anna Fotyga, minister spraw zagranicznych rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, zwraca uwagę, że rząd wciąż nie poprawił kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski. Chodzi przede wszystkim o dostawy gazu z Rosji. - Pod względem dywersyfikacji źródeł energii rząd ma bardzo trudną sytuację i życzyłabym, żeby się z tym uporał. Jednak jestem pełna obaw ze względu na działania naszego wielkiego sąsiada - dodaje Fotyga.
Według MSZ, największe wyzwania, jakie stoją obecnie przed polską dyplomacją to wybór prezydenta i ministra spraw zagranicznych Unii Europejskiej oraz przygotowania do polskiej prezydencji we Wspólnocie w roku 2011.