Polityk PiS atakuje von der Leyen. "Karykatura praworządności"

W trakcie środowych obrad Parlamentu Europejskiego nie brakowało ostrych słów. Gdy Ursula von der Leyen wygłosiła przemówienie o stanie UE, spadła na nią sroga krytyka ze strony eurodeputowanego PiS Ryszarda Legutki. Polak zarzucił jej, że "uczyniła z praworządności karykaturę".

Ursula von der Leyen i Ryszrd Legutko
Ursula von der Leyen i Ryszrd Legutko
Źródło zdjęć: © East News

- Porównując pani kolegium z poprzednimi, dostrzegam, że zmierzamy w kierunku oligarchii. Wydaje się, że zapominamy o tym, co jest zapisane w traktatach. Komisja Europejska wkracza w etap, gdzie staje się machiną, która zaczyna ingerować na poziomie polityk krajowych. Pani sama groziła wyborcom we Włoszech - mówił Legutko, nawiązując do wypowiedzi von der Leyen z września 2022 r.

- Chcę tylko przypomnieć, że nie ma pani żadnych narzędzi, które pozwoliłyby na ingerowanie w demokratyczny proces w państwach członkowskich. Pan Łukaszenka ma takie narzędzia. Pani ich nie ma - wywodził eurodeputowany.

"Lekarzu, lecz się sam"

Legutko odwołał się również do powiedzenia "lekarzu, lecz się sam", sugerując, że przewodnicząca Komisji Europejskiej powinna zastosować je do siebie.

- Powinniśmy w końcu przestać bawić się podstawami prawnymi (UE – red.) - podkreślił polityk PiS, apelując do von der Leyen o ujawnienie wszystkich informacji dotyczących negocjacji kontraktów na zakup szczepionek przeciwko Covid-19, w tym korespondencji sms-owej prowadzonej przez szefową KE z prezesami koncernów farmaceutycznych.

Legutko wyraził przekonanie, że takie ujawnienie byłoby właściwym krokiem pokazującym, że jest się osobą praworządną. - Czy Unia Europejska jest teraz w lepszej kondycji niż powiedzmy 20 lat temu? Odpowiadam: zdecydowanie nie - skonstatował Ryszard Legutko, wskazując na brak stabilności, konflikty, inflację, groźbę recesji, porażkę polityki migracyjnej, brak bezpieczeństwa w krajach, do których trafia duża liczba migrantów.

Weber ripostuje: Razem jesteśmy silniejsi

W odpowiedzi na te uwagi, Manfred Weber, szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w europarlamencie, przekonywał, że Unia ma się dobrze.

- Unia jest w dobrym stanie, również dzięki pani przywództwu i dobrej współpracy z PE. Wespół podjęliśmy w ostatnich latach dobre decyzje: o szczepionkach; o funduszu odbudowy; o tym, żeby Europa była pionierem, jeśli chodzi o walkę ze zmianami klimatu; o wstrzymaniu wypłat z funduszy europejskich, jeśli praworządność nie jest przestrzegana; w sprawie porozumienia o Brexicie; w sprawie sankcji na Rosję; o wspieraniu Ukrainy. Razem jesteśmy silniejsi - to jest nasz komunikat pod adresem obywateli - ripostował niemiecki polityk.

Źródło: PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (804)