Trwa ładowanie...

Polityczne transakcje o. Rydzyka. Otrzymał od rządu 70 mln złotych

Milionowe dotacje, poparcie polityków w rządzie i w spółkach. "Newsweek" opublikował "listę Rydzyka", na której wymienia nazwiska osób, którzy wspomagają toruńskie działania. W zamian rządzący mogą liczyć na medialne wsparcie i cenny czas antenowy.

Polityczne transakcje o. Rydzyka. Otrzymał od rządu 70 mln złotychŹródło: Agencja Gazeta
d12ueao
d12ueao

Jak donosi "Newsweek", rząd PiS i podległe mu spółki przyznały podmiotom związanym z ojcem Rydzykiem granty o łącznej wartości blisko 70 mln zł. Według informacji tygodnika, najwięcej pieniędzy otrzymała Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej na budowę rur ogrzewających m.in akademik, której przyznano 12 mln złotych.

Co ciekawe, uniwersytet ma zostać ogrzany ciepłem pochodzącym z geotermalnych odwiertów, które są finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. - Wnioski przeszły pomyślnie procedury oceny formalnej i merytorycznej oraz negocjacji przedumownych – mówi w rozmowie z "Newsweekiem" Sławomir Kmiecik, rzecznik NFOŚ.

ZOBACZ WIDEO: Duże zniżki i brak przetargu

Jak wylicza tygodnik, Ministerstwo Sprawiedliwości zamówiło u ojca Tadeusza Rydzyka cykl szkoleń medialnych i kampanię przeciwdziałającą przyczynom przemocy wartej 3,8 mln zł. Z kolei Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło uczelnię redemptorysty kwotą 960 tys. zł, a resort rolnictwa zobowiązał się do wypłacenia 840 tysięcy na konto toruńskiej szkoły.

d12ueao

Kolejne 500 tysięcy przekazało Ministerstwo Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Resort ochrony środowiska, zdrowia i pracy – po ok. ćwierć miliona, Ministerstwo Spraw Zagranicznych – 200 tysięcy, MON – ponad sto. Co więcej, PZU wsparł finansowo budowę kaplicy, a wojewoda kujawsko-pomorski przekazał duchownym działkę za 15 proc. wartości.

Długa lista nazwisk

Pieniądze to nie wszystko: ojciec Rydzyk może również liczyć na polityczne wsparcie takich osób jak m.in Jan Szyszko, Beata Kempa, Mariusz Błaszczak, Antoni Macierewicz, Beata Szydło, Marek Gróbarczyk, Zbigniew Ziobro i Krzysztof Jurgiel i wielu innych. Newsweek wskazuje na to, że politycy wspomogą toruńskie działania głosując na sali sejmowej, przekazując potrzebne dotacje, składając liczne interpelacje oraz uczestnicząc w demonstracjach.

Co dostanie Prawo i Sprawiedliwość w zamian? Jak donosi "Newsweek", politycy mogą liczyć na medialne wsparcie i cenny czas antenowy. Tygodnik wskazuje na to, że po lipcowych wetach Andrzej Duda przyjął ojca Rydzyka w Pałacu Prezydenckim, udzielając mu wywiadu. Podobny zabieg został zastosowany podczas wymiany na stanowisku premiera: zarówno Mateusz Morawiecki, jak i Beata Szydło wystąpili w toruńskich mediach.

Źródło: Newsweek.pl

d12ueao
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12ueao
Więcej tematów