Politycy PO: "Łukasz Szumowski kłamie"
Ciąg dalszy zarzutów posłów KO Dariusza Jońskiego i Michała Szczerby wobec Łukasza Szumowskiego. Po wczorajszej obronie ministra zdrowia, we wtorek politycy opozycji przedstawili kolejne, ich zdaniem, dowody na powiązania Szumowskiego z milionami złotych z NCBiR.
26.05.2020 | aktual.: 26.05.2020 15:59
- To gigantyczna afera rodziny (jeszcze) ministra ukazuje prawdziwą twarz rządów PiS. Za ochłapami transferów socjalnych kryją się mafijne interesy, niewyobrażalne dla przeciętnego Polaka kwoty na pseudobadania, które nigdy nie wyszły z laboratoriów i gabinetów polityków - skomentował Dariusz Joński podczas konferencji prasowej.
Posłowie Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali kolejne dokumenty, zaprzeczające słowom Łukasza Szumowskiego, który stwierdził, że nigdy nie nadzorował NCBiR-u.
- Otrzymaliśmy z Ministerstwa Nauki dokument, który świadczy o tym, że pan minister Szumowski zastępował ministra Dardzińskiego, któremu podlegało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, łącznie 56 dni. Prawie dwa miesiące pan minister Szumowski nadzorował według zarządzeń, które były podejmowane trzykrotnie w Ministerstwie Nauki - powiedział podczas konferencji Dariusz Joński.
Jego zdaniem po raz kolejny Szumowski próbuje wprowadzić opinię publiczną w błąd. Michał Szczerba dodał z kolei, że Minister Zdrowia nadzorował instytucję wtedy, kiedy procedowane były wnioski spółki jego brata oraz żony.
- Łukasz Szumowski razem z bratem zakładają spółkę Szumowski Investments. Ta spółka zakłada kolejne spółki - jest ich wspólnikiem. Life Science Innovations, OncoArendi i Simplicardiac. Spółka Life Science Innovations, wtedy kiedy nadzór zastępczy w lutym sprawuje wiceminister Szumowski, otrzymuje z odwołania 24 mln zł. Spółka OncoArendi w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości podpisuje umowy na kwotę ponad 140 mln zł. Spółka Simplicardiac, mimo licznych wątpliwości, otrzymuje wypłaty, umowy, pożyczki z NCBiR-u - wyliczał Szczerba.
Na koniec dodał, że gdy Szumowski przekazał swoje udziały żonie, powstała spółka SI Assets. Początkowo wyceniana była na 40 tys., a na skutek dotacji z NCBiR-u jej wartość dochodzi teraz do 40 mln złotych.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl