Trwa ładowanie...
d17zh1w

Politycy chcą nowego święta. Ma być latem

Nowe święto państwowe w dniu 12 lipca? To pomysł Polskiego Stronnictwa Ludowego, które złożyło już w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Ludowcy chcą uhonorować bohaterską postawę mieszkańców polskiej wsi podczas II wojny światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Politycy chcą nowego święta. Ma być latem
(WP.PL)
d17zh1w

PSL proponuje ustanowienie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w hołdzie mieszkańcom wsi za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, za walkę w oddziałach partyzanckich oraz za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy ruchu oporu.

Wybrana data nie jest przypadkowa: 12 lipca przypada rocznica pierwszej pacyfikacji Michniowa i apogeum mordów na Kresach Wschodnich.

ZOBACZ TEŻ: Miesięcznice smoleńskie. Oto koszt zabezpieczenia obchodów do 2020 r.

W uzasadnieniu do projektu posłowie PSL podkreślili, że w okresie II wojny światowej polska wieś odegrała "trudną do przecenienia rolę". "We wrześniu 1939 r. jej mieszkańcy udzielali pomocy wojennym uchodźcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Wieś była oparciem dla pierwszego partyzanckiego ugrupowania Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Henryka Dobrzańskiego 'Hubala'. W odwecie za pomoc udzieloną 'hubalczykom' oddziały niemieckie dopuściły się licznych zbrodni na ludności cywilnej" - czytamy.

d17zh1w

PRZECZYTAJ TEŻ: Poseł PiS chce nowego święta państwowego

Ludowcy zwracają uwagę, że różnymi formami represji dotkniętych zostało 31 miejscowości w przedwojennych powiatach koneckim, kieleckim i opoczyńskim. "Niemcy zamordowali łącznie 712 osób cywilnych, w tym dwie kobiety i sześcioro dzieci. Dokonali także podpaleń w dwunastu miejscowościach, niszcząc około 620 zagród chłopskich. Wsie Gałki, Hucisko, Skłoby i Szałas Stary zostały przy tym kompletnie zniszczone" - wskazano.

Politycy PSL podkreślają, że propozycja nie pociąga za sobą żadnych skutków finansowych dla budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

d17zh1w

Podziel się opinią

Share
d17zh1w
d17zh1w
Więcej tematów