PolskaPolitechnika Wrocławska zyska nowy ośrodek badawczy. Powstanie na dawnym lotnisku

Politechnika Wrocławska zyska nowy ośrodek badawczy. Powstanie na dawnym lotnisku

Lotnisko w Oleśnicy (woj. dolnośląskie) stanie się Lotniczym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym dla Politechniki Wrocławskiej. List intencyjny w tej sprawie podpisał wraz rektorem uczelni i szefową Agencji Mienia Wojskowego przebywający we Wrocławiu minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Politechnika Wrocławska zyska nowy ośrodek badawczy. Powstanie na dawnym lotnisku
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Koncepcja zagospodarowania lotniska w Oleśnicy na potrzeby centrum badawczego wrocławskiej uczelni technicznej pojawiła się już kilka lat temu. Pierwotnie Politechnika brała pod uwagę również lotnisko w podwrocławskim Szymanowie, jednak o wyborze Oleśnicy zadecydowały względy techniczne oraz lokalizacyjne. O stworzeniu ośrodka badawczego szczególnie głośno mówiono przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi.

Od teraz sprawa zagospodarowania byłego lotniska przez Politechnika wydaje się być o wiele prostsza. Przebywający we Wrocławiu minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak, podpisał wraz z prof. Tadeuszem Więckowskim, rektorem Politechniki Wrocławskiej, oraz Iloną Kowalską, prezes Agencji Mienia Wojskowego, list intencyjny w sprawie utworzenia ośrodka badawczo-rozwojowego.

AMW poinformowała, że należący do niej teren byłego lotniska o powierzchni 340 ha zostanie sprzedany Politechnice po cenach preferencyjnych. Na razie nie wiadomo jednak, jak wysoka będzie to kwota – szacuje się, że obecnie teren lotniska może być wart ok. 75 mln złotych.

Projekt zagospodarowania lotniska przez Politechnikę Wrocławską zakłada stworzenie ośmiu laboratoriów, w tym Zintegrowanego Laboratorium Obiektów Bezzałogowych. Laboratorium Symulatorów, Laboratorium Nowoczesnych Napędów oraz Laboratorium Nowoczesnych Systemów Transportu Lotniczego. Uczelnia nie wyklucza również przystosowania obiektu do uprawiania sportów lotniczych, organizacji imprez kulturalnych, działalności wystawienniczej i muzealniczej.

- Wielu technologii tworzonych przez Politechnikę nie jesteśmy w stanie sprawdzać i badać we Wrocławiu. Lotnisko w Oleśnicy jest dla nas wielką szansą, ponieważ oprócz techniki lotniczej umieścimy tam część wydziałów związanych z energetyką, mechaniką i elektroniką – mówi prof. Tadeusz Więckowski.

Minister Siemoniak podkreślił ważność współpracy ministerstwa z uczelniami technicznymi, szczególnie w świetle trwającej modernizacji armii.

- Deklaruję pilotowanie projektu Lotniczego Ośrodka Naukowo-Badawczego przez ministerstwo. Zależy nam, by ambitne plany naukowców mogły się w pełni realizować. Modernizując armię, chcemy również zmodernizować przemysł oraz naukę – dodał Tomasz Siemoniak.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)