PolskaPolicjanci radzą, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą lub włamaniem

Policjanci radzą, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą lub włamaniem

Jeszcze nie zrobiłeś świątecznych zakupów lub wyjeżdżasz na święta do rodziny? Policjanci radzą, jak nie paść ofiarą oszustwa, kradzieży lub włamania.

Policjanci radzą, jak zabezpieczyć się przed kradzieżą lub włamaniem
Źródło zdjęć: © WP.PL | Paweł Kozioł

23.12.2014 14:29

Przejęci przedświątecznymi zakupami często zapominamy o tym, że łatwo możemy w tym czasie paść ofiarą licznych złodziei oraz oszustów. Tym pierwszym sprzyja duży ruch w sklepach, centrach handlowych czy na bazarach. – Przede wszystkim, wybierając się na przedświąteczne zakupy powinniśmy zabrać ze sobą tylko taką ilość gotówki, jaką planujemy wydać. Jednak zdecydowanie lepsze od gotówki są karty płatnicze – mówi Wirtualnej Polsce asp. Wojciech Jabłoński z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Policjant radzi także, by portfel, w którym mamy karty płatnicze, pieniądze oraz dokumenty trzymać w bezpiecznym i trudno dostępnym dla potencjalnego złodzieja miejscu. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się wewnętrzne kieszenie w okryciach wierzchnich, szczególnie te zamykane na zamek błyskawiczny. – Przestrzegamy zwłaszcza mężczyzn przed noszeniem portfela w tylnej kieszeni spodni. Tak schowany portfel, szczególnie w tłoku, jest łatwym łupem dla kieszonkowców. Także kobietom radzimy, by nie zostawiały w koszykach i wózkach na zakupy torebek – łatwo je stracić, gdy uwaga skupiona jest na przedświątecznych promocjach – dodaje Jabłoński.

Jeśli na ostatnią chwilę świąteczne prezenty dla najbliższych planujemy zakupić przez Internet, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Pośpiech, przedświąteczny zawrót głowy, atrakcyjne oferty cenowe mogą uśpić naszą uwagę, a wydane przez nas pieniądze – zasilić konto nieuczciwego sprzedawcy. – Kupując przez Internet musimy przede wszystkim ostrożnie podchodzić do wszystkich „superokazji” – nierzadko są to towary, które wystawiający zdobył w sposób nielegalny lub po prostu podróbki. Musimy ponadto sprawdzić, czy osoba, od której kupujemy, jest godna zaufania – na wielu portalach aukcyjnych pomagają w tym oceny wystawiane przez poprzednich klientów. Każda negatywna opinia o sprzedającym powinna wzmóc naszą czujność – ostrzega Wojciech Jabłoński.

Gdy istnieje taka możliwość, najlepiej płatność za zakup uiścić przy jego odbiorze. – Przy kurierze, który dostarczył nam przesyłkę, możemy sprawdzić jej zawartość – jako klienci mamy taką zagwarantowaną prawnie możliwość – dodaje policjant. Funkcjonariusze policji ostrzegają też przed oszustami, którzy przesyłają droga mailową dokumenty związane z licytacjami internetowymi – numery kont na nich umieszczone różnią się od numerów kont sprzedających, których towar wylicytowaliśmy. Rozliczając się, nieświadomie zasilamy wówczas konta oszustów.

Wojciech Jabłoński informuje, że każde oszustwo, którego ofiarami padliśmy w związku z zakupami przez Internet, należy zgłosić policji. – Warto znać numer transakcji, której dokonaliśmy, numer konta, na które przesłaliśmy pieniądze oraz wszelkie znane dane dotyczące sprzedającego – dodaje.

Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań, a co za tym idzie, także wyjazdów do najbliższych. Kiedy jednak dzielimy się opłatkiem z krewnymi, nasze puste mieszkanie może paść łupem włamywaczy. Policjanci potwierdzają, że czas Bożego Narodzenia co roku odznacza się wzrostem włamań i kradzieży.

- Gdy ktoś wyjeżdża na dłuższy czas, warto, by zostawił klucze do mieszkania zaufanemu sąsiadowi lub krewnemu, który zostaje w domu na święta, aby ten co najmniej raz na dzień zapalił światło w pokojach, odebrał korespondencję, zebrał ulotki – sprawił wrażenie, że w danym mieszkaniu ktoś ciągle przebywa – mówi asp. Wojciech Jabłoński z wrocławskiej komendy policji.

Wszystkie pieniądze, które posiadamy w domu lepiej na czas wyjazdu zdeponować w banku lub u zaufanej osoby, podobnie zresztą jak inne kosztowności, w szczególności biżuterię. Przed wyjazdem należy również upewnić się, że wszystkie zamki w drzwiach zostały zamknięte. Policjanci radzą także, by zaufanym osobom, które prosimy o przypilnowanie mieszkania, pozostawić swój numer telefonu komórkowego. W ubiegłym roku we Wrocławiu, w okresie świąt, dokonano dziewięciu włamań do mieszkań.

- W okresie świątecznym wrocławscy policjanci, jak co roku, przeprowadzać będą wzmożone patrole, by uchronić mieszkańców miasta przed przestępcami. Należy także informować nas nie tylko o popełnionych przestępstwach, lecz również o wszelkich wątpliwościach, jakie mamy dotyczących bezpieczeństwa mienia naszego lub naszych bliskich – mówi Jabłoński.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)