Policja: wolontariusze muszą bardzo uważać
16. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej
Pomocy przebiega spokojnie. Jak dotąd w całym kraju doszło do
11 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP. Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski zaapelował, aby wolontariusze kwestując
pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gra-orkiestra-6038645758207105g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gra-orkiestra-6038645758207105g )
Gra Orkiestra
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tak-grala-orkiestra-rok-temu-6038683663147649g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tak-grala-orkiestra-rok-temu-6038683663147649g )
Wolontariusze WOŚP wyszli na ulice
Unikajmy miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, parki i skwery - zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu; nie zbierajmy datków w pojedynkę a w razie napadu nie starajmy się ratować zawartości skarbonki za wszelką cenę - pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną - zaznaczył rzecznik.
Jak powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, incydenty polegały głównie na próbach lub kradzieżach puszek - zarówno wolontariuszom, jak i ze sklepów, w których także trwa kwesta.
Do dwóch takich zdarzeń doszło m.in. w Hajnówce (Podlaskie). W pierwszym przypadku trzech chłopców w wieku od 11 do 14 lat napadło na trzy 13-letnie dziewczynki. Młodociani sprawcy rozerwali kartonową puszkę i uciekli z niewielką sumą pieniędzy. Po kilkunastu minutach zatrzymała ich miejscowa policja. Sprawą zajmie się teraz sąd rodzinny.
Dwóch innych nastolatków w wieku 14 i 16 lat napadło na 17-latkę. Próbowali zabrać jej puszkę, w trakcie szamotaniny zostali zatrzymani przez policję.
Z kolei w Wejherowie (Pomorskie) na kwestującego 16-latka napadło dwóch mężczyzn. Jednego z nich, 17-latka, już zatrzymano. Funkcjonariusze nadal poszukują drugiego mężczyzny w wieku 30 lat - podkreślił Sokołowski.
Podobne zdarzenia miały miejsce też w Krakowie, Łodzi i Toruniu. W miejscowości Złotoryja (Dolnośląskie) z jednego ze sklepów spożywczych skradziono puszkę z pieniędzmi. Trwają poszukiwania sprawców - powiedział rzecznik KGP.
W Ostrołęce (Mazowieckie) policjanci zatrzymali 15-latka, który zbierając pieniądze posługiwał się identyfikatorem z ubiegłego roku. W Szczecinie dwóch wolontariuszy najpierw zbierało pieniądze, a później otworzyło puszkę i usiłowało je skraść.
Czworo nietrzeźwych nastolatków - wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - zatrzymano w Kielcach.
Patrol policji w jednej z bram w centrum Kielc zauważył trzy 16- letnie dziewczyny i 17-letniego chłopaka, pijących piwo. Badanie alkomatem wykazało u nich po ok. promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze odebrali nietrzeźwym nastolatkom puszki WOŚP i przekazali je organizatorom kwesty.
Mimo tych incydentów zbiórka pieniędzy, jak i imprezy z nią związane przebiegają spokojnie - podkreślił Sokołowski.
Nad bezpieczeństwem wolontariuszy uczestniczących w 16. Finale WOŚP czuwa kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej. Jednym z haseł WOŚP jest zdanie "oj, będzie się działo" - i niech się dzieje, a policjanci czuwają nad tym, żeby było bezpiecznie - powiedział Sokołowski.
Funkcjonariusze kontrolują m.in. czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione. Uczestniczą też w konwojowaniu zebranych pieniędzy i patrolują okolice banków, do których zostaną przewiezione.
Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski zaapelował, aby wolontariusze kwestując pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Unikajmy miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy przejściowe, parki i skwery - zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu; nie zbierajmy datków w pojedynkę a w razie napadu nie starajmy się ratować zawartości skarbonki za wszelką cenę - pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną - zaznaczył rzecznik.
Podkreślił, że w takiej sytuacji kwestujący powinni jak najszybciej powiadomić policję, podobnie jak w przypadku, gdy zauważą coś niepokojącego.
Policjanci nie tylko zabezpieczają finał - jak co roku włączają się też w zbiórkę pieniędzy.
W Poznaniu, na pl. Piłsudskiego stanęły stoiska ze sprzętem policyjnym oraz mundurami i czapkami funkcjonariuszy innych państw UE. Mieszkańcy tego miasta mogą też zobaczyć m.in. pokazy tresury psów i sfingowane akcje z udziałem robota do rozbrajania ładunków wybuchowych.
Radomscy policjanci przekazali na rzecz Orkiestry piłkę z autografem polskiego bramkarza Jerzego Dudka i rękawicę bokserską Agnieszki Rylik, które otrzymali od sportowców. Swoje maskotki licytują funkcjonariusze ze Śląska, woj. podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego czy lubuskiego.
Do zbiórki pieniędzy włączy się też komendant główny policji Tadeusz Budzik. Przekazał na licytację wykonane artystycznie logo polskiej policji.
W niedzielnym XVI Finale WOŚP zbierane będą pieniądze na dzieci z problemami laryngologicznymi. W kwestach ma uczestniczyć ponad 120 tys. wolontariuszy nie tylko w Polsce, ale też za granicą.