ycipk-3nvare

Policja postawiła zarzut Piotrowi R. za manifestację w Oświęcimiu

Piotr R. usłyszał w środę zarzut nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym podczas manifestacji w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Grozi mu do dwóch lat więzienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr R. na demonstracji w Oświęcimiu
Piotr R. na demonstracji w Oświęcimiu (Agencja Gazeta, Fot: Jakub Porzycki)
ycipk-3nvare

O postawieniu zarzutów Piotrowi R. przez policję w Oświęcimiu poinformowała na Twitterze Grażyna Wiatr, reporterka Radia Zet.

"Piotr R. usłyszał zarzut nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym podczas manifestacji w rocznice wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Grozi mu do dwóch lat więzienia. Taki sam zarzut ma jeszcze inny uczestnik marszu" - napisała dziennikarka.

Jak podaje rmf24.pl, narodowiec usłyszał zarzut w środę w południe, a jego kolega w poniedziałek. Obaj nie przyznają się do winy i twierdzą, że nie zrobili niczego złego.

ycipk-3nvare

Z kolei portal wPolityce.pl informuje za PAP, że Piotr R. stawił się na policji wraz z adwokatem i trwa obecnie jego przesłuchanie.

- Na godzinę 12 wezwaliśmy mężczyznę, wobec którego sporządzone zostało postanowienie o przedstawieniu zarzutów dotyczących nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Przestępstwo to zagrożone jest karą dwóch lat pozbawienia wolności - powiedział rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Czytaj także: Piotr Rybak pozwie szefa MSWiA za wpis na Twitterze.

Spalił kukłę Żyda na rynku

ycipk-3nvare

Chodzi o marsz narodowców, który zorganizowany został przez Piotra R. 27 stycznia, w 74. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz. To wtedy miał on krzyczeć: "Czas walczyć z żydostwem i uwolnić od niego Polskę! Gdzie są rządzący tym krajem? Przy korycie! I to trzeba zmienić". Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Piotr R. to wrocławski biznesmen i narodowiec. Zasłynął tym, że w listopadzie 2015 r. spalił kukłę Żyda na rynku we Wrocławiu. Miała ona symbolizować finansistę George'a Sorosa. Narodowiec został za to skazany na 10 miesięcy więziania. Potem sąd zmniejszył wyrok do trzech miesięcy.

Źródło: Radio Zet, wPolityce.pl, rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-3nvare
ycipk-3nvare
ycipk-3nvare