Trwa ładowanie...

Polak w śpiączce w Anglii. MSZ wydało komunikat

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat ws. Polaka przebywającego w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna od listopada jest w śpiączce. - Wyrażamy zrozumienie, a także solidarność z rodziną polskiego obywatela, która przeżywa teraz bardzo trudne chwile - piszą władze resortu.

Polak w śpiączce w Anglii. MSZ wydało komunikat. Zdjęcie ilustracyjnePolak w śpiączce w Anglii. MSZ wydało komunikat. Zdjęcie ilustracyjneŹródło: Getty Images
d4c240o
d4c240o

MSZ odniosło się do prowadzonych przez siebie działań dotyczących sprowadzenia do kraju Polaka będącego w śpiączce. Mężczyzna od blisko trzech miesięcy jest pacjentem szpitala w angielskim Plymouth.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że w sprawie obywatela Polski przebywającego w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, w ramach posiadanych kompetencji i upoważnień, nadal podejmuje wszelkie możliwe działania na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym" - czytamy w komunikacie opublikowanym w sobotę wieczorem.

Wcześniej wiceszef MSZ Marcin Warchoł potwierdził informacje Wirtualnej Polski, informując, że do konsulatu w Londynie został już wysłany paszport dyplomatyczny. Teraz decyzję o przyznaniu statusu dyplomatycznego podejmą władze brytyjskie.

Zobacz też: Obostrzenia znikną wraz ze szczepieniami? Gowin: to na pewno będzie bodziec

"Należy stwierdzić, że decyzja Ministra Spraw Zagranicznych zmienia uwarunkowania prawne w przedmiotowej sytuacji i ułatwi podjęcie kolejnych prób służących sprowadzeniu pacjenta na leczenie w Polsce. Wyrażamy zrozumienie, a także solidarność z rodziną polskiego obywatela, która przeżywa teraz bardzo trudne chwile" - podało MSZ.

d4c240o

Resort zwrócił się również z prośbą i apelem o "nieeskalowanie emocji związanych z opisywaną sprawą". Podkreślono, że sytuacja jest poważna i wrażliwa, a rodzina polskiego obywatela może liczyć na pełne wsparcie władz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Polak w śpiączce w Anglii. "Przeszedł do stanu wegetatywnego"

Przypomnijmy: Polak przebywający w szpitalu w Plymouth mieszka w Anglii od kilkunastu lat. Mężczyzna od 6 listopada jest w śpiączce po tym jak jego serce zatrzymało się na 45 minut. - Przypadek R.S. jest dla nas bardzo smutny (...). Początkowo był w śpiączce, ale teraz przeszedł do stanu wegetatywnego, z niewielką szansą przejścia do niskiego poziomu minimalnej świadomości - przekazał rzecznik prasowy szpitala, w którym znajduje się polski obywatel.

Poinformowano też, że na skutek zatrzymania akcji serca u mężczyzny doszło do "poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu". Za odłączeniem go od aparatury podtrzymującej przy życiu są żona i dzieci. Sprzeciwiają się temu natomiast jego matka i dwie siostry. Żona Polaka twierdzi, że jej mąż nie chciałby żyć w takim stanie.

- Nadal zapewniamy pełną opiekę, tak jak robimy to wszystkim pacjentom pod koniec życia. Wyrażamy słowa współczucia dla pacjenta i członków jego rodziny. To bardzo trudna i tragiczna sytuacja dla wszystkich zaangażowanych - powiedział rzecznik brytyjskiego szpitala.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4c240o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c240o
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj