Komu najbardziej ufają Polacy? Jeden zdecydowany lider
Polacy mają największe zaufanie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. NATO wskazała połowa wszystkich ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się Unia Europejska.
Polska jest członkiem NATO już od 25 lat. Przypieczętowaniem obchodów okrągłej rocznicy była marcowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Stanach Zjednoczonych. Przywódcy Polski zostali przyjęci przez Joe Bidena w Białym Domu. Prezydent USA zapewniał polską stronę o niezłomności swego kraju w obliczu gróźb ze strony Moskwy oraz budzących wątpliwości zapowiedzi Donalda Trumpa.
W lutym były prezydent, a obecny prawdopodobny konkurent Bidena w walce o Biały Dom, powiedział, że nie będzie chronił krajów NATO w przypadku ataku, jeśli nie wydają one odpowiedniej kwoty na swoją obronność. W drugiej połowie marca Donald Trump znowu użył podobnego szantażu.
- Stany Zjednoczone pozostaną w NATO, jeśli kraje europejskie "będą traktować Amerykę uczciwie" - powiedział Donald Trump w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji GB News.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska przestawia gospodarkę na nowe tory. Będzie nowy podatek?
Tego typu słowa mogących budzić obawy w sytuacji rosnącego zagrożenia ze strony Rosji. Mimo to Sojusz Północnoatlantycki wciąż pozostaje międzynarodową instytucją, do której Polacy mają największe zaufanie - wynika z sondażu pracowni United Surveys dla Wirtualnej Polski.
NATO jako instytucję cieszącą się największym zaufaniem wskazało 51,9 proc. osób.
Na drugim miejscu znalazła się Unia Europejska. Wskazało ją 21,1 proc. respondentów. Taki wynik nie powinien dziwić. Bo o ile w przypadku NATO nie widać żadnego rozdźwięku w postrzeganiu instytucji wśród polskich polityków, to już rola i działanie Unii Europejskiej jest jedną z głównych osi sporu.
Antyunijną retorykę przez długi czas prowadzili przede wszystkim politycy Suwerennej Polski i Konfederacji. Ale głośno krytykuje ją także choćby prezes PiS, który ostatnio skupił się na Zielonym Ładzie i polityce klimatycznej Unii Europejskiej.
Mimo wzrostu nastrojów antyunijnych, wciąż jednak większość Polaków postrzega Unię Europejską pozytywnie. Z opublikowanego niedawno sondażu Ibris dla "Rzeczpospolitej" wynika, że zdaniem 53,5 proc. badanych zalety członkostwa Polski w UE przeważają nad wadami. Według 24,7 proc. wady i zalety się równoważą, a tylko 16,7 proc. twierdziło, że przeważają wady.
Na trzecim miejscu w sondażu dla WP wśród międzynarodowych instytucji do których Polacy mają największe zaufanie, znalazło się ONZ. Wskazało na nią 12,1 proc. badanych.
Do wyboru była jeszcze Grupa Wyszechradzka, ale tę instytucję wybrało zaledwie 0,1 proc. uczestników badania.
1,4 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "inna", a 13,4 proc. nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CATI/CAWI (ratio 50/50) 22-23 marca 2024 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych osób.
Czytaj także: