Niepokojący sondaż. Polacy coraz bardziej sceptyczni wobec UE
W ciągu ostatnich trzech lat ubyło w Polsce niemal 11 pkt proc. euroentuzjastów - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Więcej zalet niż wad polskiej obecności w Unii Europejskiej widzi 53,5 proc. badanych.
Pracownia IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytała Polaków, czy członkostwo Polski w Unii Europejskiej ma więcej zalet czy wad. 53,5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zalet. Więcej minusów niż plusów widzi 16,7 proc. respondentów natomiast 24,7 proc. uważa, że wady i zalety się równoważą.
Gazeta przypomina, że wyniki badania IBRiS z listopada 2020 roku wskazywały na większy entuzjazm Polaków, jeśli chodzi o obecność naszego kraju w UE. Więcej zalet niż wad widziało wówczas 64,4 proc. ankietowanych.
- Dla wielu Polaków, zwłaszcza starszych, świat ostatnich dwóch dekad jest coraz bardziej obcy, a Unię uznają za jeden z jego elementów. Po drugie, coraz mocniej ujawniają się koszty bycia częścią świata zachodniego. Widać to już teraz po strukturze wydatków codziennych, a Polacy obawiają się, że skutki będą jeszcze bardziej odczuwalne wskutek transformacji ekologicznej i energetycznej - komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" politolog UW prof. Rafał Chwedoruk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspólna europejska armia? Polacy zabrali głos
W marcu Wirtualna Polska zapytała Polaków, czy ich zdaniem Unia Europejska powinna utworzyć jedną wspólną, ponadnarodową armię na wypadek agresji ze strony Rosji. Z sondażu United Surveys dla WP wynika, że ponad 60 proc. badanych popiera ten pomysł.
W społeczeństwie nie brakuje oczywiście również przeciwników takiego rozwiązania. Odpowiedź "raczej nie" wybrało 13,9 proc., a "zdecydowanie nie" - 18,1 proc. 7,5 proc. ankietowanych nie było w stanie odpowiedzieć na pytanie.
Przeczytaj również:
Źródło: "Rzeczpospolita"