Trwa ładowanie...

Polacy spróbują obejść podatek cukrowy. Będą sprowadzać colę jako odrdzewiacz?

Podatek cukrowy uderzył w kieszenie Polaków. Od 1 stycznia popularne napoje słodzone stały się nawet 40 proc. droższe. Sprzedawcy już myślą nad tym jak ograniczyć straty. Pojawili się chętni, chcący sprzedawać colę jako odrdzewiacz.

Share
Warszawa, 05.01.2021. Napoje słodzone w jednym ze sklepów, w Warszawie, 5 bm. Od 1 stycznia 2021 r. wszedł w życie tzw. podatek cukrowy, co spowodowało wzrost cen napojów słodzonych nawet o 40 procent. (jm) PAP/Leszek Szymański
Warszawa, 05.01.2021. Napoje słodzone w jednym ze sklepów, w Warszawie, 5 bm. Od 1 stycznia 2021 r. wszedł w życie tzw. podatek cukrowy, co spowodowało wzrost cen napojów słodzonych nawet o 40 procent. (jm) PAP/Leszek SzymańskiŹródło: PAP, Fot: PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski
d1kfx07

Podatek cukrowy okazał się ciosem tak dla sprzedawców jak i dla konsumentów. Skokowy wzrost ceny napojów sprawił, że poważnie spadła ich sprzedaż. W dodatku to cios, który branża otrzymuje po trudnym dla siebie roku. Epidemia koronawirusa sprawiła, że Polacy nie mieli wielu okazji żeby spotykać się ze znajomymi w restauracjach, barach lub odwiedzać się wzajemnie w domach. A przez to pili mniej słodzonych napojów.

Producenci tak napojów jak i alkoholu próbują kreatywnie podejść do nowego problemu. Sprzedawcy popularnych "małpek" czyli małych butelek z mocnym alkoholem zaczęli zwiększać ich pojemność. Ustawa obejmuje bowiem butelki z trunkiem mające do 300 ml. Jeśli małpki trochę się powiększą, to unikną dodatkowej opłaty.

d1kfx07

Inny pomysł dotyczy coli. Sprzedawcy z mniejszych sklepów mieliby decydować się aby sprzedawać ją nie jako napój, a odrdzewiacz. Faktycznie zawiera ona w sobie kwas ortofosforowy, który służy m.in. do odkamieniania. Tym samym colą da się wyczyścić niemal wszystko w mieszkaniu. Napój powinien poradzić sobie tak ze wspomnianym już kamieniem, jak i z rdzą czy przypalonymi garnkami.

Czy ozdrowieńcy powinni być szczepieni? Prof. Simon: "Nie ma przeciwwskazań, żeby podbić poziom przeciwciał"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1kfx07

Podziel się opinią

Share
d1kfx07
d1kfx07
Więcej tematów