Polacy są gotowi ponieść wysoką cenę za ukaranie Rosji. Jest sondaż
Niemal dwie trzecie Polaków zadeklarowało, że są gotowi płacić wyższe rachunki, byle w pełni zrezygnować z zakupów rosyjskich surowców energetycznych: gazu, ropy i węgla. Połowa jest też gotowa płacić wyższe podatki, by sfinansować wyposażenie Wojska Polskiego w lepsze uzbrojenie – tak wynika z opublikowanego we wtorek sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Kończy się drugi tydzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polska, jak cały nasz region, mocno odczuwa skutki wojny. Do naszego kraju przyjechało już ponad milion uchodźców, rosną ceny surowców, osłabia się złoty. Napływające ze wschodu informacje wywołują w wielu polskich domach niepokój o przyszłość gospodarki i dalsze rosyjskie poczynania.
W związku z tym sondażownia United Surveys, na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", zbadała opinię Polaków w kilku priorytetowych obecnie kwestiach.
Putin zaatakuje Polskę? Tego obawiają się Polacy
Ankietowanych zapytano, czy prezydent Rosji zamierza zaatakować Polskę. Aż 43,2 proc. odpowiedziało na to pytanie twierdząco - 6 proc. jest o tym silnie przekonanych, a 37 proc. uważa, że "raczej" tak się stanie. Pokazuje to dość spore poczucie zagrożenia wśród Polaków.
Przeciwne zdanie wyraziła około jedna trzecia badanych (32 proc.). Aż 18,9 proc. ankietowanych nie miało na ten temat jasnej opinii.
Wydatki na zbrojenia
Badacze pytali również respondentów, czy są gotowi płacić wyższe podatki, by sfinansować lepsze uzbrojenie dla naszego wojska. Na takie rozwiązanie zgadza się niewiele ponad połowa badanych (52,7 proc.), w tym 38,1 proc. zaznaczyło odpowiedź "raczej tak".
Zdecydowanie przeciwnych takim pomysłom jest 22,1 proc. Polaków, a 20,7 proc. "raczej" takiego rozwiązania nie popiera. Co ważne, jedynie 4,5 proc. respondentów zaznaczyło, że w tej kwestii nie ma jasnego zdania.
Co z rosyjskimi surowcami?
Wreszcie ankieterzy z United Surveys pytali Polaków, czy są gotowi, by zrezygnowano z zakupów rosyjskich surowców energetycznych – ropy, gazu i węgla - nawet za cenę wyższych rachunków. Ponad dwie trzecie badanych (67,8 proc.) zadeklarowało, że mogą ponieść takie koszty. Co ważne, 38,4 proc. ankietowanych miało w tej kwestii jasno sprecyzowane poglądy.
Zobacz też: Furtka dla Rosjan? "Ukrainy i tak w najbliższych latach do NATO nie przyjmą”
Przeciwne temu posunięciu jest 19,9 proc. Polaków. 12,3 proc. nie miało zdania na ten temat.
Jak podaje United Surveys, badanie zostało przeprowadzone 4 marca 2022 roku na grupie 1000 osób metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny).
Zobacz też:
Źródło: RMF FM
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski