PolskaPolacy niezmiennie krytyczni wobec władzy

Polacy niezmiennie krytyczni wobec władzy

Nastroje społeczne w marcu niewiele zmieniły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nieznacznemu pogorszeniu uległy oceny kierunku rozwoju ogólnej sytuacji w kraju - pozytywnie ocenia go zaledwie 22% badanych, o 3 punkty procentowe mniej niż w lutym. Niezmiennie źle oceniana jest polityka w kraju (59%) - wynika z sondażu CBOS.

20.03.2007 12:55

Najwięcej pozytywnych ocen kierunku rozwoju ogólnej sytuacji w kraju jest wśród prywatnych przedsiębiorców (37%) oraz osób należących do kadry kierowniczej i inteligencji (34%). Najmniej wśród bezrobotnych (jedynie 13%).

27% Polaków (o 3 punkty proc. więcej niż w lutym) spodziewa się w ciągu najbliższego roku pogorszenia się ogólnej sytuacji w Polsce. Tylko 15% badanych (o 3 punkty proc. mniej niż przed miesiącem) spodziewa się jej poprawy. To najniższy poziom tego wskaźnika od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych (niższy zanotowano ostatnio w lipcu 2005 r.).

Niezmiennie krytyczne pozostają opinie o obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Aż 59% Polaków jest zdania, że jest ona zła; 28% - że nie jest ani dobra, ani zła (o 2 punkty proc. mniej niż w lutym). Jedynie 6% badanych uważa, że jest ona dobra.

Jednocześnie przybyło osób spodziewających się jej pogorszenia w ciągu najbliższego roku (23%, o 4 punkty proc. więcej niż w lutym). Poprawy spodziewa się tylko 12% badanych.

Lepiej niż sytuacja ogólna i polityczna oceniana jest sytuacja gospodarcza, jednak wciąż więcej jest jej negatywnych ocen (37%) niż pozytywnych (24%). Ponad połowa Polaków (53%) jest zdania, że w ciągu najbliższego roku sytuacja gospodarcza się nie zmieni. 24% badanych jest optymistami, jeśli chodzi o rozwój gospodarki, 13% - pesymistami.

Częściej pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą w kraju badani o wyższym statusie społecznym: kadra kierownicza i inteligencja, prywatni przedsiębiorcy oraz badani z wyższym wykształceniem. Złe oceny wyraźnie przeważają głównie wśród rencistów, emerytów oraz bezrobotnych.

Poprawiły się nieco oceny kondycji zakładów pracy, w których zatrudnieni są badani. Połowa ogółu pracujących zawodowo (50%) uważa, że jest ona dobra. 18% (spadek o 3 punkty proc.) określa ją jako złą. Wzrosła także liczba Polaków spodziewających się poprawy sytuacji zakładu pracy w najbliższym roku (z 19% do 23%). Tyle samo osób, co w poprzednim miesiącu (9%), obawia się jej pogorszenia.

W stosunku do lutego nie zmieniły się oceny warunków życia Polaków. Nadal co trzeci (34%) uważa, że jemu i jego rodzinie żyje się dobrze. Niemal o połowę mniej (18%) jest zdania, że żyje im się źle. Ubyło badanych obawiających się pogorszenia tych warunków w ciągu najbliższego roku (z 16% do 12%). 19% spodziewa się ich poprawy.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-5 marca 2007 r. na reprezentatywnej próbie losowej 931 dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
polacysondażankieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)