Trwa ładowanie...
d2sfdia

Polacy nie lubią ekologii? Znamy wyniki badań

Tylko co piąty Polak jest tzw. "eko-entuzjastą", wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research. Co ciekawe, najbardziej proekologiczni Polacy mają średnio po 49 lat i mieszkają w miejscowości do 100 tys. mieszkańców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że segreguje śmieci
Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że segreguje śmieci (Anatol Chomicz / Forum, Fot: RM, Anatol Chomicz / Forum)
d2sfdia

Badania miały za zadanie wyodrębnić grupę najbardziej proekologicznie nastawionych Polaków, sprawdzić jej liczebność i zastanowić się w jakich zachowaniach różnią się oni od pozostałych. W świetle wydarzeń ostatnich lat, a więc powołania Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i kariery Grety Thunberg, można by uznać, że to najmłodsi Polacy powinni być czempionami proekologicznych postaw.

Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że średnia wieku najbardziej proekologicznych mieszkańców Polski wynosi 49 lat. SW Research szacuje, że do tej grupy można zaliczyć co piątego Polaka. Co w takim razie z pozostałymi 80 proc.?

Wyniki badań nie są dla nich najgorsze. Wychodzi na to, że nie trzeba mieścić się w górnych 20 proc. żeby dbać o środowisko. O ile niemal każdy "eko-entuzjasta" zabiera na zakupy własną torbę i segreguje śmieci, o tyle pozostali Polacy deklarują takie zachowania w aż 85 proc. Co więcej, 81 proc. teoretycznie nie zakręconych na punkcie ekologii Polaków stara się oszczędzać wodę przy każdej okazji, a 68 proc. wybiera prysznic zamiast kąpieli w celu oszczędności.

d2sfdia

Niezależnie od tego czy część z tych wyborów wynika z chęci oszczędzenia pieniędzy, czy jest podyktowanych proekologicznym nastawieniem, to w każdym z badanych parametrów ekologiczne zachowanie deklarowała grubo ponad połowa ankietowanych.

Badanie SW Research zostało wykonane metodą wywiadów on-line (CAWI). W ramach badania przeprowadzono w sumie 2 991 ankiet.

Maseczki i rękawiczki w morzu. Coraz większy problem dla środowiska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2sfdia

Podziel się opinią

Share
d2sfdia
d2sfdia
Więcej tematów