PolskaPolacy coraz mniej ufają Lepperowi

Polacy coraz mniej ufają Lepperowi

Szefowi Samoobrony Andrzejowi Lepperowi nie
ufa 46% Polaków, ufa mu natomiast 38% - wynika z
czerwcowego sondażu CBOS-u. Oprócz Leppera w ostatnim miesiącu
spadło zaufanie do premiera i niektórych członków rządu.

W stosunku do maja nie zmienił się poziom zaufania do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który ciągle cieszy się największym zaufaniem społecznym spośród polityków - ufa mu 79% Polaków. Drugi na liście polityków darzonych największym zaufaniem jest prezes Prawa i Sprawiedliwości Lech Kaczyński, któremu ufa 55% badanych - tyle samo, co w maju.

Zaufanie do szefa Samoobrony spadło w stosunku do maja o 7 punktów procentowych, a nieufność wzrosła o 12 punktów.

Premiera Leszka Millera darzy zaufaniem 47% badanych. Oceny premiera są obecnie gorsze niż przed miesiącem - o 6 punktów procentowych zmniejszyła się liczba badanych darzących go zaufaniem, a o 3 punkty proc. wzrósł odsetek deklaracji nieufności.

Pogorszyły się też notowania wicepremiera i ministra rolnictwa Jarosława Kalinowskiego. Ufa mu 43% badanych, o 9 punktów procentowych mniej niż w maju. O 3 punkty procentowe - do 28% - spadło też zaufanie do wicepremiera i ministra infrastruktury Marka Pola z Unii Pracy.

O jeden punkt procentowy wzrosły notowania wicepremiera i ministra finansów Marka Belki. Ufa mu 27% badanych, ale 39%, również o jeden punkt procentowy więcej niż w maju - deklaruje nieufność.

Zaufanie do współtwórcy Platformy Obywatelskiej Andrzeja Olechowskiego - które wynosi 43%, wzrosło w stosunku do maja o 5 punktów procentowych.

Największą nieufność ankietowanych wzbudzają szef NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski (67%) i prezes NBP Leszek Balcerowicz (62%). Wicepremierowi i ministrowi finansów Markowi Belce nie ufa 39% badanych, a szefowi MSZ Włodzimierzowi Cimoszewiczowi - 36%.

W porównaniu z majem najbardziej wzrosło zaufanie do szefa MON Jerzego Szmajdzińskiego (o 6 punktów proc.). Ufa mu obecnie 27% Polaków.

O jeden punkt procentowy wzrosło zaufanie do marszałka Sejmu Marka Borowskiego - ufa mu 38% Polaków.

Poprawiły się również notowania wicemarszałków Sejmu. Zaufanie do Donalda Tuska (PO) wzrosło o 3 punkty i wynosi 33%, a nieufność spadła o 4 punkty. Natomiast Januszowi Wojciechowskiemu (PSL) ufa 29 proc. badanych, o 2 pkt proc. więcej niż w maju.

O trzy punkty procentowe spadło zaufanie do minister sprawiedliwości Barbary Piwnik i do ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego. Minister Piwnik ufa obecnie 34% badanych, a ministrowi Łapińskiemu - 12%.

O tyle samo - również o 3% - wzrosły z kolei zaufanie do szefa MSWiA Krzysztofa Janika, który cieszy się zaufaniem 32 proc. Polaków.

Średnia ocen pozytywnych i negatywnych wykazuje, że politykiem odbieranym najbardziej jednoznacznie pozytywnie jest prezydent (2,52). Drugie miejsce w tym rankingu, podobnie jak w ubiegłych miesiącach, przypadło Januszowi Wojciechowskiemu (PSL) - 1,13, który nieznacznie wyprzedził Lecha Kaczyńskiego - 1,03. Kolejne miejsca w rankingu średnich zajęli szef MSWiA Krzysztof Janik i Marek Borowski.

Badanie przeprowadzono między 7 a 10 czerwca na reprezentatywnej próbie losowo-adresowej 1060 mieszkańców Polski. (iza)

polacylepperzaufanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)