Trwa ładowanie...
d1wm9p6

Polacy coraz gorzej postrzegają Kościół katolicki. Najnowsze badanie CBOS

W ostatnich latach, a szczególnie w ostatnim miesiącu, po premierze "Kleru", Polacy coraz bardziej negatywnie oceniają sytuację Kościoła katolickiego w kraju. Mimo to ponad 90 proc. osób nadal deklaruje się jako wierzący.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po premierze "Kleru" Polacy zaczynają myśleć o Kościele negatywnie
Po premierze "Kleru" Polacy zaczynają myśleć o Kościele negatywnie (PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
d1wm9p6

W dwóch przeprowadzonych w ostatnim czasie przez CBOS badaniach - z września i października - widać jasno, że Polacy nie pozostali obojętni na informacje o skandalach seksualnych w Kościele i premierę filmu "Kler".

Nadal większość (58 proc.) pozytywnie ocenia sytuację Kościoła katolickiego w Polsce, ale w ostatnich latach, a zwłaszcza w ostatnim miesiącu, nastąpił spadek ocen pozytywnych i wzrost negatywnych. Gorzej myślimy zwłaszcza o Kościele poza granicami kraju.

W wymiarze europejskim Kościól oceniło pozytywnie jedynie 33 proc osób, a w światowym - 40 proc. Krytyczne podejście jest tym większe, im wyższy jest poziom wykształcenia badanych, bardziej znacząca ich pozycja zawodowa, wyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym oraz im rzadsze uczestnictwo w praktykach religijnych.

d1wm9p6

Polacy oceniają Kościół źle, ale i tak są wierzący

To pierwszy raz w historii badań przeprowadzanych przez CBOS, gdy krytyczne opinie o Kościele w wymiarze globalnym przeważają nad pozytywnymi.

d1wm9p6

Gorzej sytuację Kościoła w Polsce oceniają osoby młodsze, niż starsze. Wzrost krytycznego spojrzenia jest w ostatnich dwóch miesiącach jest szczególnie widoczny wśród najmłodszych osób, wśród których przeprowadzono badanie - mających od 18 do 24 lat.

Mimo to w kwestii praktyk religijnych oraz deklaracji wiary w ciągu ostatnich dwóch miesięcy niewiele się zmieniło. Obecnie 92 proc. Polaków deklaruje, że są osobami wierzącymi, a mniej więcej co druga z tych osób regularnie uczęszcza na msze.

Zobacz także: Historie pewniej choroby. "Nigdy bym nie uwierzyła, że mogę stawiać żagle, szorować pokład"

Źródło: ekai.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wm9p6

Podziel się opinią

Share

d1wm9p6

d1wm9p6
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów