PolskaPolacy chcą ordynacji większościowej

Polacy chcą ordynacji większościowej

Dwie piąte (40%) Polaków popiera wprowadzenie w wyborach do parlamentu ordynacji większościowej z jednomandatowymi okręgami, a jedynie co szósty (16%) ankietowany jest za utrzymaniem dotychczasowego proporcjonalnego systemu wybierania posłów - wynika z sondażu CBOS.

03.04.2008 | aktual.: 03.04.2008 13:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla 9% najlepszym wariantem jest wprowadzenie systemu mieszanego. Dla 21% zmiana ordynacji nie ma większego znaczenia, a 14% nie ma zdania w tej sprawie.

Zdecydowanie popiera wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych 34% respondentów, 30% raczej to popiera. Zdecydowanie przeciw takiemu rozwiązaniu jest 3% ankietowanych. Raczej nie popiera zmiany ordynacji 10%. 23% badanych miało trudności z określeniem zdania na ten temat.

Najwięcej zwolenników większościowych wyborów do Sejmu jest w elektoracie PO (50%) i PSL (48%), natomiast najrzadziej za taką formułą wybierania posłów opowiadają się potencjalni wyborcy PiS (36%).

Co drugi (51%) ankietowany przez CBOS opowiada się za likwidacją Senatu - 26% zdecydowanie to popiera, a 25 - jest raczej za tym, ponad jedna czwarta (27%) jest temu przeciwna. 22% badanych nie ma na ten temat wyrobionej opinii.

81% respondentów popiera zredukowanie liczby posłów zasiadających w Sejmie, z tego niemal połowa (48%) jest zdecydowanie przychylna temu rozwiązaniu, a 33 raczej to popiera. Zdecydowanie przeciwne zmniejszaniu liczby posłów jest 2% badanych, a 7% - raczej nie popiera tej zmiany, a dla 10% nie ma to większego znaczenia.

Za ograniczeniem liczby mandatów poselskich stanowczo opowiadają się zwolennicy wszystkich ugrupowań politycznych, a także osoby o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych. Najbardziej przychylni temu pomysłowi są potencjalni wyborcy PO, a z największym dystansem do niego podchodzą zwolennicy LiD.

W ocenie 87% ankietowanych posłowie pomimo pełnionej funkcji nie powinni być tak jak dotychczas chronieni immunitetem w niektórych sytuacjach. Blisko dwie trzecie (62%) zdecydowanie popiera ograniczenie immunitetu parlamentarzystom, 25% raczej popiera takie rozwiązanie; zdecydowanie nie popiera - 2%; a 1% raczej tego nie popiera.

Jak wynika z sondażu CBOS, ponad jedna trzecia (37%) respondentów jest za modyfikacją obowiązującej konstytucji, a 41% jest temu przeciwna (10% zdecydowanie przeciwna). Ponad jedna piąta ankietowanych (22%) nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 7-10 marca 2008 r. na liczącej 1205 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)