Trwa ładowanie...
d1o1oal

Polacy chcą od Niemców reparacji wojennych? Wypowiedzieli się na ten temat w sondażu

Ponad połowa, bo 63 proc. Polaków zapytanych o to, czy chcą, żeby Polsce zostały wypłacone reparacje wojenne, odpowiedziała "tak". To wyniki sondażu IPSOS przeprowadzonego dla "Wiadomości" TVP. Przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych. Jeszcze więcej ankietowanych chce, by Niemcy odpowiedzieli finansowo za "zbrodnie ludobójstwa", których się dopuścili.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Danuta Holecka, prezenterka "Wiadomości"
Danuta Holecka, prezenterka "Wiadomości" (PAP)
d1o1oal

Na zlecenie "Wiadomości" IPSOS przeprowadził wśród Polaków badanie, w którym zapytał, czy "Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie za straty, jakie wyrządzili w nazym kraju podczas II wojny światowej?".

Niemcy zniszczyli stolicę podczas wojny. Oto co warszawiacy sądzą o odszkodowaniu

"Tak" odpowiedziało 63 proc. osób. Przeciwnego zdania jest 31 proc. ankietowanych. 6 proc. - "nie wie".

d1o1oal

W „Wiadomościach” zaprezentowano również odpowiedź na kolejne zadane przez IPSOS pytanie: czy „Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie za zbrodnie ludobójstwa, jakich dopuścili się na narodzie polskim w czasie II wojny światowej?”. 68 proc. zapytanych osób uznało, że „tak”. Przeciwnego zdania było 25 proc. ankietowanych, natomiast 7 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem”.

Prezes zapowiada, poseł realizuje

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy mówił, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

d1o1oal

Zobacz także: Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych?

W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

d1o1oal

Na wniosek posła PiS Arkadiusza Mularczyka Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec. Analiza ma być gotowa do 11 sierpnia.

Niemcy: kwestia uregulowana

W odpowiedzi na wniosek Mularczyka zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer oświadczyła, że władze w Berlinie poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową, ale kwestię niemieckich reparacji dla Polski uważają za ostatecznie uregulowaną.

Zaznaczyła, że "kwestia niemieckich reparacji dla Polski została w przeszłości ostatecznie uregulowana - prawnie i politycznie". - W 1953 roku Polska wiążąco, a dotyczyło to całych Niemiec, zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała - powiedziała zastępczyni rzecznika rządu Niemiec.

d1o1oal

Podziel się opinią

Share
d1o1oal
d1o1oal
Więcej tematów