Trwa ładowanie...

Polacy chcą od Niemców reparacji wojennych? Wypowiedzieli się na ten temat w sondażu

Ponad połowa, bo 63 proc. Polaków zapytanych o to, czy chcą, żeby Polsce zostały wypłacone reparacje wojenne, odpowiedziała "tak". To wyniki sondażu IPSOS przeprowadzonego dla "Wiadomości" TVP. Przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych. Jeszcze więcej ankietowanych chce, by Niemcy odpowiedzieli finansowo za "zbrodnie ludobójstwa", których się dopuścili.

Polacy chcą od Niemców reparacji wojennych? Wypowiedzieli się na ten temat w sondażuŹródło: PAP
d2n8x75
d2n8x75

Na zlecenie "Wiadomości" IPSOS przeprowadził wśród Polaków badanie, w którym zapytał, czy "Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie za straty, jakie wyrządzili w nazym kraju podczas II wojny światowej?".

Niemcy zniszczyli stolicę podczas wojny. Oto co warszawiacy sądzą o odszkodowaniu

"Tak" odpowiedziało 63 proc. osób. Przeciwnego zdania jest 31 proc. ankietowanych. 6 proc. - "nie wie".

W „Wiadomościach” zaprezentowano również odpowiedź na kolejne zadane przez IPSOS pytanie: czy „Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie za zbrodnie ludobójstwa, jakich dopuścili się na narodzie polskim w czasie II wojny światowej?”. 68 proc. zapytanych osób uznało, że „tak”. Przeciwnego zdania było 25 proc. ankietowanych, natomiast 7 proc. wybrało odpowiedź „nie wiem”.

d2n8x75

Zobacz także: Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych?

W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

Na wniosek posła PiS Arkadiusza Mularczyka Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec. Analiza ma być gotowa do 11 sierpnia.

d2n8x75

Niemcy: kwestia uregulowana

W odpowiedzi na wniosek Mularczyka zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer oświadczyła, że władze w Berlinie poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową, ale kwestię niemieckich reparacji dla Polski uważają za ostatecznie uregulowaną.

Zaznaczyła, że "kwestia niemieckich reparacji dla Polski została w przeszłości ostatecznie uregulowana - prawnie i politycznie". - W 1953 roku Polska wiążąco, a dotyczyło to całych Niemiec, zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała - powiedziała zastępczyni rzecznika rządu Niemiec.

d2n8x75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n8x75
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj