Polacy chcą łatwiejszego dostępu do broni? Nowy sondaż
Prawie co trzeci Polak popiera pomysł ułatwienia dostępu do broni palnej - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET. Odmienne zdanie posiada niemal dwie trzecie badanych.
"Czy popierasz pomysł ułatwienia dostępu do broni palnej w Polsce?" - takie pytanie usłyszeli uczestnicy najnowszego sondażu IBRiS. Twierdząco odpowiedziało 29 procent ankietowanych, z czego 15 procent wskazało, że "zdecydowanie" popiera pomysł, a 14 "raczej" jest "za".
Przeciwko ułatwieniu dostępu do broni jest natomiast 65 procent respondentów (32 procent odpowiedziało "raczej nie", a 33 procent - "zdecydowanie nie"). 6 procent badanych nie ma zdania w tej sprawie. Badanie wykazało, że osób popierających liberalizację dostępu do broni jest więcej wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy niż opozycji.
Łatwiejszy dostęp do broni? Polacy podzieleni
Na pytanie: "W jaki sposób ułatwienie dostępu do broni palnej w Polsce wpłynie na Twoje poczucie bezpieczeństwa?" 50 procent odparło, że ulegnie ono pogorszeniu. 20 ankietowanych twierdzi, że zwiększy to ich poczucia bezpieczeństwa.
30 procent uczestników sondaży zadeklarowało, że ułatwienie dostępu do broni palnej w Polsce nie będzie miało wpływu na ich poczucie bezpieczeństwa.
Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET przeprowadzono w dniach 1-2 kwietnia 2022 roku metodą CATI na próbie 1100 osób.
Zobacz też: Prezydent Duda prowadzi w sondażu. Prof. Dudek: Efekt wojny w Ukrainie
"Jesteśmy otwarci". Rzecznik rządu zabrał głos ws. dostępu do broni
Na temat możliwej liberalizacji przepisów dotyczących dostępu do broni wypowiedział się niedawno rzecznik Piotr Mueller, który przekazał, że rząd "jest otwarty" na zmiany zmierzające w tym kierunku. Zapewnił, że "jakiś rodzaj" zmian prawnych w tej kwestii "na pewno będzie".
- Jesteśmy otwarci na to, żeby pewnych zmian dokonać. Paweł Kukiz te postulaty zgłaszał od dłuższego czasu i w wielu z nich ma rację. Co do kształtu liberalizacji tych przepisów, to będziemy o tym dyskutować - powiedział Mueller w Radiu Plus.
Wcześniej na konferencji prasowej zaznaczył, że rząd "szuka rozwiązań, żeby obywatele byli bardziej gotowi do możliwej obrony przed potencjalnym atakiem na teren Polski". - Takie zmiany muszą obejmować z jednej strony kwestię szkoleń - dostępu do strzelnic, możliwości zdobycia umiejętności strzeleckich, ale również pewnej liberalizacji dostępu do broni - wyjaśniał rzecznik rządu.
Przypomnijmy, że do Sejmu wpłynął ostatnio projekt ustawy o broni i amunicji autorstwa grupy posłów PiS i Kukiz’15. Zakłada on uproszczenie procedury uzyskiwania pozwolenia na broń.
Źródło: Radio ZET
Przeczytaj również: