Polacy chcą do policji, ale północnoirlandzkiej
Blisko tysiąc Polaków (dokładnie 968)
zgłosiło się w 2006 roku do pracy w północnoirlandzkiej policji
PSNI (Police Service Northern Ireland). Stanowi to 12%
ogólnej liczby wniosków o zatrudnienie, które wpłynęły w ubiegłym
roku - powiedziała rzeczniczka PSNI.
Kandydatów do pracy werbujemy za pośrednictwem ogłoszeń. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 7,7 tys. chętnych. Nie wiemy, ilu Polaków dostanie pracę, ponieważ proces rekrutacyjny jeszcze się nie zakończył- dodała rzeczniczka.
Po ogłoszeniu rozejmu w połowie lat 90. przez republikańską IRA i tzw. lojalistów, partie reprezentujące społeczność katolików domagały się od brytyjskiego rządu reformy policji północnoirlandzkiej (wówczas działającej pod nazwą Royal Ulster Constabulary), oskarżając ją o faworyzowanie protestantów.
Po tzw. porozumieniach pokojowych z Belfastu z 1998 roku, rząd premiera Tony'ego Blaira powołał komisję na czele z Chrisem Pattenem, która przygotowała zalecenia dotyczące składu, struktury, działania, munduru, odznak, itd. formacji policyjnej PSNI. PSNI, która formalnie działa od 2001 roku, musi dbać o to, by katolicy i protestanci byli reprezentowani po równo w kierownictwie, jak i wśród szeregowych funkcjonariuszy.
Nie zakładamy automatycznie, iż wszyscy kandydaci z Polski są katolikami. Muszą się zdeklarować- podkreśliła rzeczniczka.
Zgłaszają się do nas zarówno tacy, którzy mają doświadczenie pracy w policji w Polsce, jak i tacy, którzy dopiero chcą trafić do zawodu- dodała.
Liczbę Polaków w Irlandii Płn. ocenia się na ok. 30 tys. PSNI jest jednym z największych pracodawców w prowincji.