Trwa ładowanie...

Polacy bezlitośni dla Glapińskiego. Ocenili kontrowersyjną decyzję

Polacy w przeważającej większości uważają, że niedawna decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych jest decyzją polityczną, która ma pomóc partii rządzącej w wyborach - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku PolskiegoAdam Glapiński, prezes Narodowego Banku PolskiegoŹródło: East News, fot: Radek Pietruszka
d41hkr2
d41hkr2

Na początku miesiąca wielu kredytobiorców odetchnęło z ulgą. 6 września Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych. Postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,75 p.p., co oznacza, że stopa referencyjna wynosi obecnie 6,00 proc. Nikt nie spodziewał się aż tak drastycznego cięcia.

Decyzja ws. poziomu stóp procentowych wpływa na wysokość rat kredytów. W zależności od kwoty kredytu - miesięczna rata zmniejszyła się od kilkudziesięciu do nawet 500 zł. Ma to duże znaczenie dla tych, którzy mają kredyt hipoteczny - większość takich kredytów w Polsce jest oparta o zmienną stopę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kurs złotego szaleje. Padły mocne słowa. "Zlekceważył sprawę"

Inflacja zostanie na dłużej?

Wielu ekonomistów komentowało, że na taki ruch jest jeszcze za wcześnie i przez zbyt luźną politykę monetarną przez dłuższy czas będziemy borykać się z wysoką inflacją. Pojawiły się spekulacje, że taka decyzja jest podjęta przez RPP tuż przed wyborami parlamentarnymi, żeby kredytobiorcy łagodniejszym okiem spojrzeli na partię rządzącą.

d41hkr2

W sondażu przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski zapytaliśmy Polaków, co sądzą o tej decyzji.

Ocena dla RPP jest miażdżąca. Aż 54,7 proc. ankietowanych przyznało, że ten ruch jest "decyzją polityczną, która ma pomóc partii rządzącej w wyborach".

29,3 proc, zgodziło się ze stwierdzeniem, że była to "decyzja ekonomiczna oparta na wskaźnikach gospodarczych". 16 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Wyniki sondażu WP
Wyniki sondażuŹródło: WP

Ciekawie prezentują się też wyniki sondażu, jeżeli weźmiemy pod uwagę elektoraty poszczególnych partii. Prawie co dziesiąty zwolennik PiS przyznaje, że decyzja RPP była podjęta z pobudek czysto politycznych. Przeciwnego zdania jest 69 proc. pytanych. Wśród wyborców rządzących aż 22 proc. zaznaczyło odpowiedź: "nie wiem, trudno powiedzieć".

d41hkr2

Wśród wyborców opozycji zdecydowanie przeważa opinia, że była to decyzja polityczna - 88 proc. ankietowanych z tej grupy zgodziło się z pierwszą odpowiedzią. Tylko 2 proc. wspomina o decyzji ekonomicznej.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CATI w dniu 11.09.2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41hkr2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41hkr2
Więcej tematów