Polacy bardziej boją się terroru niż Francuzi i Belgowie. Eurosceptyków jest tu niewielu
Europejczycy ufają Unii. Martwi ich imigracja, ale czują się coraz bardziej bezpieczni. Polacy podobnie widzą Wspólnotę, choć nas bardzo zajmuje gospodarka. Taki obraz rysuje się na niespełna pół roku przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
27.12.2018 13:48
Według jesiennego badania europejskiego instytutu Eurostat Polacy są przychylnie nastawieni do Wspólnoty. Ponad połowa (54 proc.) z nas pozytywnie postrzega Unię Europejską , a 47 proc. ufa jej instytucjom. To powyżej średniej europejskiej.
Co więcej, systematycznie rośnie poczucie wpływu na to, co dzieje się we Wspólnocie. Prawie połowa wszystkich obywateli i aż 60 proc. Polaków sądzi, że ich głos ma znaczenie. To dobry prognostyk przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 23 maja, choć nie wiadomo, czy przełoży się na większą niż zazwyczaj frekwencję. Co więcej, zaufania Polaków do UE nie zburzyły spory pomiędzy rządem PiS i Komisją Europejską.
Imigracja wskazywana jest za najważniejsze wyzwanie dla Unii Europejskiej aż przez 40 proc. wszystkich respondentów. Równocześnie od dwóch lat systematycznie spada obawa przed terroryzmem. Według ostatniego sondażu już tylko co piąty Europejczyk wskazuje to zagadnienie jako jeden z dwóch największych problemów Wspólnoty.
Niepokój wielu Polaków (43 proc.) związany z imigracją niemal dokładnie pokrywa się ze średnią europejską (40 proc.) . Natomiast znacznie częściej (30 proc.) wskazujemy na zagrożenie terrorystyczne niż mieszkańcy Niemiec (13 proc.), Wielkiej Brytanii (19 proc.) , Francji (22 proc.) czy Belgii (18 proc.), a więc krajów najboleśniej doświadczonych zamachami. To wiele mówi o utracie poczucia bezpieczeństwa pomimo tego, że radykałowie nie przeprowadzili ani jednego ataku na terytorium Polski.
Co ciekawe, mniej niż co dziesiąty mieszkaniec Polski, a więc najbardziej zanieczyszczonego kraju w Europie, przejmuje się zmianami klimatycznymi. Dla porównania niepokoi to prawie połowę Szwedów. Za to Polacy skupiają się na sytuacji gospodarczej. Obawiamy się drożyzny, za poważny problem uważamy stan służby zdrowia i boimy się o nasze emerytury, choć aż 68 proc. pytanych uważa sytuację gospodarczą kraju za dobrą.
Pozytywny, czy wręcz entuzjastyczny stosunek do wspólnoty – aż 79 proc. Polaków czuje się obywatelami UE – nie oznacza zaufania do wspólnej waluty. Tu pozostajemy sceptyczni i zaledwie co trzeci pytany popiera przyjęcie euro. Co ciekawe, wyraźnie ponad połowa, bo 58 proc. Brytyjczyków również czuje się obywatelami Wspólnoty, którą postanowili opuścić. Jeżeli nic się nie zmieni, Brexit nastąpi 29 marca 2019 r.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl