Wpis pojawił się wieczorem. Pokrzyżują plany Bodnara?
W czwartek wchodzi w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zmieniające regulamin urzędowania sądów powszechnych. Chodzi o to, aby wniosku o wyłączenia sędziego nie porozpoznawał sędzia powołany w tym samym trybie. W odpowiedzi Krajowa Rada Sądownictwa zapowiada skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.
07.02.2024 | aktual.: 08.02.2024 07:14
Zmiana w regulaminie urzędowania sądów powszechnych, która wchodzi w życie w czwartek, oznacza, że wnioski o wyłączenie sędziego ze względu na sposób powołania go na urząd sędziowski nie będą rozpoznawane przez sędziów powołanych w tym samym trybie. KRS określa zmianę regulaminu jako "rażąco naruszającą konstytucję" i zapowiada skierowanie wniosku w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.
"Sprzeczny z konstytucją tryb wyboru sędziów-członków KRS"
"Sprawy w przedmiocie rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziego w sytuacji, gdy wśród podstaw tego wniosku znajduje się okoliczność dotycząca powołania sędziego, nie są przydzielane sędziom, którzy objęli stanowisko w wyniku wniosku o powołanie sędziego, przedstawionego prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. (…) Sędziowie ci nie są uwzględniani w przydzielaniu spraw, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, przez SLPS (System Losowego Przydziału Spraw - red.)" - głosi zmiana regulaminu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wcześniej, podczas konsultacji, MS zwróciło uwagę, że rozwiązanie to uniemożliwi udział osób powołanych przez KRS ukształtowaną po 2017 r. w rozpatrywaniu tego typu wniosków. Sędziowie ci nie będą uwzględniani w przydzielaniu spraw przez SLPS.
Ministerstwo wyjaśniło, że "propozycja zmiany przepisów jest spowodowana tym, że ustawa z 8 grudnia 2017 r. o KRS wprowadziła sprzeczny z konstytucją tryb wyboru sędziów-członków KRS".
Zmiana regulaminu nie dotyczy asesorów sądowych oraz sędziów, którzy zrzekli się urzędu sędziego, a następnie powrócili na ten urząd sędziego i poprzednio zajmowane stanowisko, "jeżeli poprzednio zajmowane stanowisko objęli w inny sposób niż w wyniku wniosku o powołanie sędziego, przedstawionego prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa, ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa".
Pokrzyżują plany Bodnara? Będzie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego
W środę wieczorem KRS na platformie X negatywnie odniosła się do rozporządzenia ministra sprawiedliwości.
"Dziś ukazało się rozporządzenie, które rażąco narusza konstytucję. Minister sprawiedliwości wyłączył część sędziów od rozpoznawania jednej kategorii spraw. KRS w odpowiedzi skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego" - poinformowała KRS.