Bodnar chce respektowania europejskich orzeczeń. KRS "utracił"
Szef Ministerstwa Sprawiedliwości zaapelował do sędziów, aby brali pod uwagę wyroki trybunałów międzynarodowych dot. zmian w KRS. "Apeluję do sędziów abyście Państwo w swojej pracy orzeczniczej mieli na względzie obowiązujące w Polsce prawo międzynarodowe" - czytamy na stronie resortu.
07.02.2024 | aktual.: 07.02.2024 17:19
Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pojawił się komunikat szefa resortu do sędziów. Adam Bodnar zwrócił się w nim z apelem do sędziów, o przestrzeganie prawa międzynarodowego, które obowiązuje w Polsce.
Jak przekazano w komunikacie zamieszczonym na stronie resortu sprawiedliwości apel wystosowano w związku z faktem, że nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z 8 grudnia 2017 r. "doprowadziła do sprzecznego z Konstytucją RP oraz standardami europejskimi upolitycznienia trybu wyboru sędziów-członków KRS, ten kluczowy dla zachowania niezależności polskiego sądownictwa organ utracił gwarancje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej".
"Wobec sędziego powołanego z udziałem upolitycznionej w ten sposób KRS podważone zostaje domniemanie jego niezawisłości i bezstronności, gdyż jego powołanie nastąpiło z rażącym naruszeniem podstawowych reguł procedury powoływania sędziów" - napisano w komunikacie.
"Pozbawiony niezależności i działający w wadliwym składzie (z udziałem tzw. sędziów-dublerów, wybranych na miejsca uprzednio prawidłowo obsadzone) Trybunał Konstytucyjny wydał kilka orzeczeń podważających obowiązywanie na terenie Polski prawa Unii Europejskiej a także EKPCz, a nowelizacja ustawy o Ustroju Sądów Powszechnych (tzw. "ustawa kagańcowa") umożliwiła karanie sędziów za treść orzeczeń zmierzających do wdrożenia standardów wynikających z wiążących Polskę umów międzynarodowych i Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) oraz implementacji orzecznictwa trybunałów międzynarodowych" - czytamy dalej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bodnar zwrócił się do sędziów
W dalszej części komunikatu minister sprawiedliwości zwrócił się bezpośrednio do sędziów. "Jako minister sprawiedliwości apeluję do sędziów, abyście Państwo w swojej pracy orzeczniczej mieli na względzie obowiązujące w Polsce prawo międzynarodowe (...), aby zagwarantować stronom prawo do rzetelnego procesu przed niezależnym i bezstronnym sądem".
Minister wyraził nadzieję, że w przyszłym tygodniu zostanie wybrany skład nowego KRS. Zdradził również, że projekt skupia się wyłącznie na sędziach Krajowej Rady Sądownictwa i nie podważa decyzji prezydenta Andrzeja Dudy.
- Myślę, że jest szansa na podpis prezydenta - powiedział minister sprawiedliwości w rozmowie z dziennikarzem TVN24.
Prezydent Duda wyraził gotowość do negocjacji w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości, ale postawił warunek, że nie zgodzi się na weryfikację sędziów mianowanych w okresie jego prezydentury.
- Nie pozwolę na żadną weryfikację sędziów powołanych w okresie 8,5 roku mojej prezydentury. To są ludzie, którzy przeszli przez całe postępowanie, poprzedzające wstąpienie do stanu sędziowskiego czy też awans. Zostali powołani zgodnie z przepisami, złożyli ślubowania przed prezydentem, odebrali nominacje. Nie pozwolę weryfikować i prześladować tych ludzi – powiedział prezydent w trakcie udziału w obchodach 161. rocznicy Powstania Styczniowego w Wilnie.
Zobacz także