Suski zakłócał obrady. Błyskawiczna reakcja wicemarszałkini
W trakcie piątkowego posiedzenia Sejmu na mównicy pojawiła się posłanka Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Gdy zaczęła swoje wystąpienie, przerwały jej krzyki z sali. - Oddaj kasę, oddaj kasę - wołał Marek Suski z PiS.
26.01.2024 | aktual.: 26.01.2024 16:26
W piątek po godz. 10 Sejm wznowił obrady. Posłowie zajmowali się m.in. wybieraniem członków komisji śledczej ds. Pegasusa. Na mównicy pojawiła się posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. Gdy zaczęła swoje wystąpienie, przerwały jej krzyki z sali.
Przemówienie zakłócał m.in. poseł Marek Suski. - Oddaj kasę, oddaj kasę - wołał wraz z innymi przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości. Politycy PiS zarzucają posłance Koalicji Obywatelskiej, że jeszcze do niedawna głosiła, iż obecna Krajowa Rada Sądownictwa to neo-KRS i jest ona nielegalna, a teraz sama w niej zasiada i pobiera wynagrodzenie.
Suskiego upomniała wicemarszałkini Monika Wielichowska. - Przywołuję pana do porządku - apelowała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany w KRS. Prezydent podjął decyzję
Prezydent Andrzej Duda dokonał w czwartek zmiany w składzie Krajowej Rady Sądownictwa. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Maciej Krzyżanowski zastąpił Wiesława Johanna.
"Prezydent Andrzej Duda postanowieniami z dnia 24 stycznia 2024 r., z dniem 25 stycznia 2024 r. dokonał zmiany w składzie Krajowej Rady Sądownictwa, powołując w skład Krajowej Rady Sądownictwa Macieja Krzyżanowskiego. Pragniemy serdecznie podziękować sędziemu Wiesławowi Johannowi dotychczasowemu przedstawicielowi Prezydenta RP w Krajowej Radzie Sądownictwa, za zaangażowanie i dotychczasową pracę w składzie Krajowej Rady Sądownictwa" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta na platformie X.
Krajowa Rada Sądownictwa liczy 25 członków. Prezydent powołuje jednego z nich. W skład KRS wchodzą: pierwszy prezes Sądu Najwyższego, minister sprawiedliwości, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, osoba powołana przez prezydenta, piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych, a także czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów.
Przeczytaj również: