Magdalena Dołęgowska
Z czym kojarzy ci się PRL?
PRL kojarzy mi się w dwojaki sposób. Z jednej strony z ogromnymi kolejkami, brakiem produktów w sklepach i ogólną "szarością", jaką możemy zobaczyć na zdjęciach. Z drugiej strony PRL kojarzy mi się z poczuciem wspólnoty i jednością. Tak przyjemniej sobie wyobrażam odczucia ludzi, którzy funkcjonowali w tym czasie.
Czy 1989 rok to ważna data w historii Polski?
Rok 1989 pokazał, że jedność ma sens, że jeśli większość ludzi będzie dążyć do wspólnego celu, to wszystko może się udać. Był to rok rozpoczęcia największych zmian na wszystkich płaszczyznach życia w Polsce, więc tak, uważam ze to ważna data.
Czy 4 czerwca 1989 r. skończył się komunizm? Co to dla ciebie znaczy?
Jest to dla mnie historyczna data, tak samo jak np. daty powstań. Nie miałam możliwości zaznania komunizmu, znam go tylko z opowieści. Dzisiaj w ciągu minuty mogę kupić bilet i wkrótce być na drugim końcu Europy - nie jestem w stanie wyobrazić sobie, że nagle muszę pytać kogoś o zgodę na wyjazd z kraju.
Czy chodzisz na wybory?
Chodzę od kiedy skończyłam 18 lat i nie opuściłam ani jednych wyborów. Zakładam, że jeśli nie bierzesz udziału w wyborach, to nie powinieneś komentować sytuacji, a ja jednak wolę mieć prawo głosu.
Za co najbardziej cenisz Polskę?
Za kulturę, obyczaje i historię. Jako kraj możemy podzielić się wieloma rzeczami z obcokrajowcami. Za to, że Polska jest różnorodna i łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Na Śląsku w równym stopniu możemy usłyszeć gwarę, jak i płynny angielski. Oraz za to, że lądując na Okęciu, czuję, że wróciłam do domu.
Co chciałabyś w Polsce zmienić?
Chciałabym, aby społeczeństwo wzięło większą odpowiedzialność za kraj jako za całość. Trochę więcej dbania o dobro wspólne, a mniej o siebie samego.
Najważniejsze wydarzenie w twoim życiu lub trzydziestoleciu Polski to...?
Wejście Polski do Unii Europejskiej. Dzięki temu Polska na nowo przypieczętowała powrót do demokratycznej Europy.
Najważniejszy Polak trzydziestolecia 1989-2019 to...?
Długo się zastanawiałam, ale nie mogłam wybrać jednej osoby. Lech Wałęsa, Leszek Balcerowicz, Władysław Bartoszewski - każdy z nich tworzył nową Polskę i każdy z nich miał ogromy wpływ na to, jak nasz kraj wygląda teraz. Nie wiem, czy możemy wybrać jedną osobę, zmiany są wynikiem działania wielu ludzi.
Czy masz kompleksy wobec rówieśników/ludzi z Zachodu?
Dużo jeżdżę za granicę oraz pracuję w międzynarodowym zespole. Nie odczuwam żadnych kompleksów z powodu tego, że jestem Polką. Na tle zawodowym, w mojej branży, Polska zawsze jest w czołówce, jeśli chodzi o jakość i terminowość pracy. Prywatnie zaś po odwiedzeniu kilku europejskich stolic i amerykańskich miast mogę powiedzieć, że mamy pełne prawo być dumni z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia.
Czy uważasz, że w 1989 wybory były wolne, czy Okrągły Stół był układem z komunistami?
Wybory w 1989 roku w moim odczuciu były połowicznie wolne. Sytuacja polityczna nie pozwalała na przeprowadzenie w pełni wolnych wyborów, ale finalnie dzięki tym wyborom zmiany mogły nabrać tempa i doprowadzić do rozpoczęcia transformacji oraz przywrócenia demokracji.
Co znaczy dla ciebie słowo solidarność? Jak ją okazywać?
Dla mnie solidarność oznacza wspólnotę. Jest symbolem czegoś wielkiego, dowodem na to, że razem możemy osiągnąć wszystko. Solidarność możemy okazywać na wiele sposobów. Zaczynając od takich prostych rzeczy jak wybieranie polskich produktów, kończąc na wsparciu i tolerancji.
Jakie jest największe wyzwanie, które stoi przed tobą lub twoim pokoleniem?
Największym wyzwaniem dla mojego pokolenia jest niezaprzepaszczenie tego, co już udało się osiągnąć. Nie możemy pozwolić, aby Polska alienowała się w Europie czy pozwoliła na rozwijanie skrajnego podejścia na tle gospodarczym lub społecznym. Naszym celem powinno być utrzymanie integracji europejskiej oraz rozwoju społeczno-gospodarczego.