Współtwórca Klubu Inteligencji Katolickiej, redaktor naczelny "Więzi", poseł Koła Posłów "Znak"
Historia dała mu kapitalną okazję, to z jego rządem wiąże się słowo "pierwszy". Pierwszy niekomunistyczny, pierwszy, który miał odwagę podjąć trud budowania razem, wszystko było pierwsze i to słowo zostanie przy Tadeuszu Mazowieckim - mówi Janusz Piechociński w rozmowie z WP.PL.
Po odejściu z "PAX-u" nawiązał razem z "frondystami" kontakty ze środowiskiem "Tygodnika Powszechnego", Klubem Krzywego Koła i redakcją "Po prostu". W 1957 r. Mazowiecki wraz z kręgiem swych współpracowników współtworzył Klub Okrągłego Stołu a w gorących dniach Października Ogólnopolski Klub Postępowej Inteligencji Katolickiej. Klub ten - pierwsza forma organizacyjna późniejszego KIK-u - zakładali działacze katoliccy popierający Październik i gotowi do wypowiadania się o polskich sprawach własnym głosem. Współtwórcami ruchu byli redaktorzy odebranego im w 1953 r. "Tygodnika Powszechnego", który wkrótce znowu zacznie się ukazywać, grupa pracowników naukowych KUL, pisarz Jerzy Zawieyski i grupa Frondy. Mazowiecki został sekretarzem OKPiK, potem będzie długie lata członkiem Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
Po długich staraniach w 1958 r. powstał miesięcznik "Więź", którego redaktorem naczelnym Mazowiecki był aż do 1981 r. Jako redaktor "Więzi" w 1961 r. Mazowiecki otrzymał mandat poselski. Należał do Koła Posłów "Znak", kierowanego przez Stanisława Stommę. Następnie przez 10 lat współtworzył politykę Koła "Znak". W 1968 r. Koło Posłów "Znak" wystąpiło z interpelacją w obronie bitej i szkalowanej młodzieży, za co spotkali się z furią ataków na specjalnym posiedzeniu sejmu. W 1975 r. Mazowiecki należał do inicjatorów i sygnatariuszy listu liderów ruchu "Znak" przeciw poprawkom w konstytucji.