Trwa ładowanie...

Pogrzeb kard. Franciszka Macharskiego w piątek w Katedrze na Wawelu

• Pogrzeb kard. Franciszka Macharskiego odbędzie się w piątek o godzinie 11 w Katedrze na Wawelu
• Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się już we wtorek o godz. 19 mszą świętą przy trumnie z ciałem duchownego
• Kardynał Macharski spocznie w wawelskiej krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława

Pogrzeb kard. Franciszka Macharskiego w piątek w Katedrze na WaweluŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
dd7vjbo

Zastępca rzecznika Archidiecezji Krakowskiej ks. Piotr Studnicki poinformował, że uroczystości pogrzebowe rozpoczną się już we wtorek. Msza św. przy trumnie z ciałem kard. Macharskiego zostanie odprawiona o g. 19.00 w kościele Ecce Homo ss. albertynek przy ul. Woronicza, a nie, jak wcześniej podawano, w katedrze na Wawelu. W klasztorze albertynek kard. Macharski spędził ostatnie lata swojego życia. Sprawowanej tam mszy św. będzie przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

W środę ciało kardynała zostanie przewiezione do kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie o godz. 10 rozpocznie się msza św. dla pracowników kurii. O godz. 18 trumna zostanie przeniesiona do bazyliki oo. franciszkanów; tam odprawione będą nieszpory.

Mieszkańcy Krakowa i całej archidiecezji będą mogli się modlić przy trumnie z ciałem b. metropolity krakowskiego przez cały czwartek. W tym dniu o godz. 17. odprawiona będzie msza św., której będzie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po niej kondukt pogrzebowy wyruszy ulicą Grodzką do Katedry na Wawelu.

dd7vjbo

Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w katedrze w piątek o g. 11.00. - Zgodnie z dobrą tradycją w Archidiecezji Krakowskiej doczesne szczątki ks. kardynała zostaną złożone w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją - mówił ks. Sochacki.

Jak zaznaczył ks. Sochacki, "dzisiaj odszedł do Pana niezwykły człowiek, wielki kapłan, dobry pasterz naszej archidiecezji, biskup, który dla Polski wiele uczynił". - Był autorytetem dla wszystkich, w ciężkich chwilach, takich jak stan wojenny dał świadectwo swojego przywiązania do Boga, a także do takich wartości, jak: dobroć, życzliwości i wszelkiego rodzaju pomoc - zaznaczył proboszcz wawelski.

Podkreślił, że Katedra na Wawelu zajmowała szczególne miejsce w sercu kard. Macharskiego. - Był obecny w naszej katedrze, ta obecność była obecnością wiary, była obecnością historii i była obecnością we wszystkich liturgicznych świętach. Każde wydarzenie, które przeżywaliśmy tak w Polsce, jak i archidiecezji krakowskiej i Kościele powszechnym było omodlone przy Ołtarzu Ojczyzny, przy św. Stanisławie biskupie męczenniku i przy ołtarzu koronacyjnym - mówił.

Kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, zmarł we wtorek w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Miał 89 lat.

We wtorek w krakowskim magistracie wystawiona została księga kondolencyjna, od godz. 17 będzie się też można wpisać do księgi wyłożonej w hallu przy wejściu do krakowskiej kurii.

dd7vjbo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd7vjbo
Więcej tematów